Внасяне на данък сгради за предходни години
Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Елена Илиева
на 04 Март 2022
Въпрос:
➤ През 2012 година сме подали декларация по чл. 17, ал. 1 от ЗМДТ за дължимия данък върху недвижимите имоти, в която сме посочили отчетната стойност на сградата. Ежегодно общината ни изпраща уведомление за дължимите данък сгради и такса смет, въз основа на което сме плащали данък сгради до 2021 г., включително не върху декларираната отчетна стойност, а върху данъчната оценка, която е 4 пъти по-ниска. Какво следва да очакваме от общината за решаване на този проблем? Трябва ли да внесем данък сгради за предходни години – ако сме длъжни - вероятно трябва да се приложи давностен срок, дължими ли са лихви/ санкции?
Отговор:
На първо място следва да отбележим, че чл. 17 от ЗМДТ е отменен, в сила от 01.01.2011 г. и не би следвало да е възможно да декларирате на това основание каквото и да било през 2012 г. Предполагаме, че става въпрос за подаване на декларация при придобиване на недвижим имот на основание чл. 14 от ЗМДТ, в която, съгласно изискванията на чл. 14, ал. 2 от закона (в редакцията ѝ към 2012 г.) сте посочили отчетната стойност и други обстоятелства, имащи значение за определянето на данъка. Ако това е така, считаме че нямате основания за опасения, ако плащането на данък върху по-ниска данъчна основа от предвидената в закона се дължи на грешка.
На следващо място ще припомним, че съгласно чл. 21, ал. 1 от ЗМДТ данъчната оценка на недвижимите имоти на предприятията е по-високата между отчетната им стойност и данъчната оценка съгласно приложение № 2, а за жилищните имоти - данъчната им оценка съгласно приложение № 2, т.е. ако въпросният имот е жилищен, то данъчната му оценка се определя съгласно приложение №2. Ако наистина е налице грешка при определяне на данъчната основа, от която е изчисляван размерът на данъка през всичките тези години, то това е грешка на общинската данъчна администрация, при условие че Вие сте подали коректно и навреме декларацията по чл. 14 от ЗМДТ. Съгласно чл. 23 от ЗМДТ данъкът по чл. 14, ал. 1 и 4 се определя от служител на общинската администрация по местонахождението на недвижимия имот и се съобщава на данъчно задълженото лице или на негов законен представител. Следователно данъчно задълженото лице плаща размер на данъка такъв, какъвто е определен от служител на общинската администрация и не може да носи вина, ако този служител грешно е определил размера на данъка при условие, че данните, които данъчно задълженото лице следва да предостави, са предоставени вярно и точно. С уважение: |
Още за данък сгради:
Преустрояване на къща в такава за гости - декларация по чл. 14 и заприхождаване |
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗМДТ
18Апр2024
Облагане на фирма с предмет на дейност таксиметрови услуги
от Елена Илиева
на 18 Апр 2024
21Ноем2022
Регистрация като ЕООД или свободна практика за фризьор
от проф. д-р Любка Ценова
на 21 Ноем 2022
14Окт2022
Данъчни облекчения за ФЛ с решение на ТЕЛК, изтекло през май 2022 г.
от проф. д-р Любка Ценова
на 14 Окт 2022