Третиране на сделки по закупуване на леки и товарен автомобили от Германия
Отговор, предоставен от
Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
на 17 Ян 2022
Въпрос:
➤ ООД, регистрирано по ДДС, купува нов лек автомобил от нерегистрирано лице от Германия, стар лек автомобил от регистрирано лице от Германия и товарен автомобил 6+1 от нерегистрирано лице от Германия. Поради дейността си ООД-то няма право на ползване на данъчния кредит на двата леки автомобила, а за товарния автомобил няма право да ползва ДДС, тъй като това не е ВОП. Как се контират сделките, как и отразявали се в дневника на покупките и в дневника на продажбите тези придобивания, като се има предвид, че за новия лек автомобил имаме ВОП, но фирмата няма право да ползва ДДС, тогава как се контира сделката, с протокол по чл 117 ли се случва това?
Отговор:
Това, че нямате право на данъчен кредит за леките автомобили, не променя облагането и отчитането на доставките.
Новият лек автомобил, закупен от нерегистрирано лице в Германия, попада в хипотезата на чл. 13, ал. 2 и имате ВОП, тъй като придобивате ново превозно средство, което се изпраща до територията на страната от територията на друга държава членка. В този случай не е задължително доставчикът да е регистрирано лице по ДДС. Данъкът за това придобиване е изискуем от лицето, което извършва придобиването, съгласно чл. 84 от закона и се начислява с протокол по чл 117, ал. 1 от ЗДДС. Относно стария лек автомобил, закупен от регистрирано лице по ДДС в Германия, следва да установите дали доставчикът прилага общия ред или е приложил режима на облагане на маржа. В случай че е приложен режимът на маржа, във фактурата трябва да има изричен текст за това и в България не се начислява данък. Ако доставчикът прилага общия ред на закона, в България ще има ВОП, данъкът ще е изискуем от получателя, на основание чл. 84 от закона и се начислява ДДС с протокол по чл 117 от закона. Относно товарния автомобил, закупен от нерегистрирано лице от Германия, следва да уточните дали е нов или стар. Ако автомобилът не е нов, няма да са изпълнени хипотезите на чл. 13, ал. 1 и ал. 2 от закона, затова няма да се дължи данък в страната. В дневниците за покупки и продажби се отразяват данъчните документи, издадени по реда на ЗДДС. Чуждестранните фактури не са данъчни документи за целите на ЗДДС, затова не е необходимо да се отразяват в дневниците. Протоколите по чл. 117 са данъчни документи и те се отразяват в двата дневника като в дневника за покупки се отразяват спрямо правото на данъчен кредит. Когато нямате право на данъчен кредит, протоколите ще се отразят в колона 9 с данъчната основа + данъка.
С уважение:
|
Още за ВОП:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Протокол по чл. 117
13Ноем2024
Съставяне на протокол по чл. 117 във връзка с депозит, свързан със закупуване на автомобил
от Ели Марова
на 13 Ноем 2024
18Окт2024
Фактуриране и начисляване на ДДС при продажба на хотел от едно към друго ЕООД
от Ели Марова
на 18 Окт 2024
21Окт2024
Фактуриране при закупуване на стоки от ЕС при частична регистрация по ДДС по чл. 97а
от Теодоси Георгиев
на 21 Окт 2024
07Окт2024
Протокол по чл. 117 за продажба към трета страна на стока, закупена от ЕС
от Ели Марова
на 07 Окт 2024
04Окт2024
Третиране на закупени самолетни билети във връзка с пътуване на участници на събитие
от Ели Марова
на 04 Окт 2024
26Септ2024
Издаване на протокол по чл. 117 във връзка с покупка на самолетни билети
от Ели Марова
на 26 Септ 2024