Трениране по ЗДДС на доставка на стока, произведена в Румъния, с фактура от гръцка фирма
Отговор, предоставен от
Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
на 16 Апр 2021
Въпрос:
➤ Фирма, регистрирана за целите на ЗДДС в България, закупува стока. Стоката е произведена в Румъния, от където е доставена в България. Фактурата за покупка на стоката е издадена от гръцка фирма, която е дистрибутор на румънската. Има CMR за доставка от Румъния с посредник гръцката фирма и място на разтоварване склада на на Българската ни фирма. Как се третира сделката по отношение на ЗДДС? Българската фирма след това продава стоката на клиент - фирма, регистрирана по ДДС в Гърция. Какво е данъчното третиране от гледна точка на ЗДДС при тази ситуация и как следва да се оформи документално? Как ще се определи мястото на изпълнение на таези доставки?
Отговор:
Движението на стоката от Румъния до България с посредник гръцка фирма, наподобява тристранна операция, но за да се определи българската фирма като придобиващ в тристранна операция, гръцката фирма не трябва да е регистрирана по ДДС в България и Румъния. За да определите това, във фактурата от гръцката фирма трябва да има текст „чл. 141 2006/112/ЕО“, което ще удостовери, че действа като посредник в тристранна операция. В този случай за българската фирма няма да има ВОП, съгласно чл. 13, ал. 4, т. 6 от закона.
Мястото на изпълнение при доставка на стока от посредник в тристранна операция до придобиващ в тристранна операция е държавата членка, където придобиващият в тристранната операция е регистриран за целите на ДДС. След като стоката пристига в България до българска регистрирана фирма, мястото на изпълнение ще е в страната. Чл. 82, ал. 3 от ЗДДС определя, че данъкът е изискуем от придобиващия при тристранна операция, осъществена при условията на чл. 15 от закона. Ето защо българската фирма следва да си самоначисли данъка с протокол по чл 117. Ако обаче на гръцката фактура няма текст, че действа като посредник в тристранна операция, тогава за българската фирма ще бъдат изпълнени условията на чл. 13, ал. 1 от закона и българската фирма ще направи ВОП. Данъкът при ВОП е изискуем от придобиващия, съгласно чл. 84 от закона, затова българската фирма трябва да си самоначисли данъка с протокол по чл 117 от закона и да го отрази в двата дневника. Последващата продажба към фирма, регистрирана в Гърция, ще има място на изпълнение определено по реда чл. 17, ал. 1 или ал. 2 от закона. В случай че стоката не се превозва, мястото на изпълнение ще е там, където стоката се намира при прехвърляне на собствеността, т.е. в страната. В този случай за българската фирма няма да са изпълнени условията за прилагане на нулева ставка, затова доставката ще се обложи с 20% ДДС. Ако стоката бъде изпратена/ транспортирана от България до друга държава членка към фирма, регистрирана по ДДС в друга държава членка, мястото на изпълнение ще е в страната и българската фирма ще направи ВОД. Във фактурата като основание за неначисляване на данък се вписва "обратно начисляване" и чл. 53 от ЗДДС. Фактурата се отразява във VIES-декларацията, а доказването на нулева ставка става с наличие на документите изброени в чл. 45 от ППЗДДС.
С уважение:
|
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗДДС
28Окт2024
Продажба на стоки в страни от ЕС посредством собствен транспорт
от Ели Марова
на 28 Окт 2024
24Окт2024
Счетоводно завеждане на стоки на български Булстат на английска фирма
от Христо Досев
на 24 Окт 2024
16Окт2024
Третиране на продажба в Гърция на закупени от Германия стоки
от Ели Марова
на 16 Окт 2024
17Окт2024
Начисляване на ДДС при продажба на автомобил от италиански дилър
от Ели Марова
на 17 Окт 2024
11Окт2024
Третиране като ВОД на продажба на стока към естонска фирма, която стока се изнася за ОАЕ
от Елена Илиева
на 11 Окт 2024