Страната ни подкрепя въвеждането на нова схема за облагане с ДДС
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
22 Юни 2016
Страната ни подкрепя въвеждането на нова схема за облагане с ДДС в Австрия и Чехия. На заседанието на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), проведен преди дни в Люксембург, министрите на финансите обсъдиха възможността да се позволи на определени държави членки да прилагат механизъм за обратно начисляване на ДДС като средство за предотвратяване на данъчните измами.
При този механизъм ДДС се начислява от страна на купувача, а не от страна на продавача. Австрия и Чехия пожелаха да въведат този механизъм за всички доставки на стоки и услуги на стойност, надвишаваща 10 хил. евро.
В бюлетина на финансовото министерство за основните решения на ЕКОФИН е посочено, че България подкрепя по-широкото приложение на механизма за обратно начисляване, защото въвеждането му ще доведе до траен спад на измамите с ДДС и до понижаване на загубите за бюджета.
Страната ни подкрепя пилотния проект на Чехия и Австрия и необходимостта от законодателна промяна в ДДС Директивата на ЕС в най-ското време. В България вече е въведено обратното начисляване на ДДС за определени стоки - зърнените и техническите култури като пшеница, соя, слънчоглед, лимец, рапица и др.
Всеки регистриран по ДДС зърнопроизводител продава зърно без ДДС. А купувачът си начислява 20 на сто ДДС като задължение към държавата и носи отговорност за неговото внасяне. Срокът на действие на мярката бе удължен до 2018 г. Това е максимално допустимият от Брюксел срок при настоящите правила.
Страните от ЕС приеха нови правила, целящи засилване на борбата с укриване на данъци от мултинационалните компании, информира Ройтерс. Сред мерките се откриват нови правомощия за облагане на печалби, преместени от корпорации, които са базирани в ЕС, към страни с по-ниски или нулеви данъчни.
Още по темата: Ще бъдат ли увеличени данъците?
Сред мерките са налице и разпоредби за таксуване на интелектуалната собственост, развита в ЕС, когато тя бъде прехвърлена в страни извън Съюза. Поставя се и също на лихвите по заеми от свързани дружества, които компаниите имат възможност да си приспаднат от годишната печалба.
Правилата бяха съгласувани от финансовите министри на ЕС през миналата седмица.
"Днешното споразумение нанася мощен удар срещу обвързаните с укриване на корпоративни данъци", посочи еврокомисарят по данъчните въпроси Пиер Московиси. "От твърде дълго време някои компании успяват да се възползват от несъответствия между данъчните системи на различните страни членки, укривайки данъци за милиарди евро", прибави той.
Тези практики са стрували на страните от ЕС изгубени приходи на стойност около 70 млрд. евро на година. За да влязат в сила новите правила, страните членки следва да ги включат в своето национално законодателство. Очаква се това да се случи от 2019 г.
Още по темата: Ведомствените бензиностанции с връзка към НАП
източник: pariteni.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗДДС
19Септ2024
Предлагат се изменения в редица данъчни закони
от PortalSchetovodstvo.bg
19 Септ 2024
10Юли2024
Информация от НАП за промяна в основната ДДС ставка във Финландия
от PortalSchetovodstvo.bg
10 Юли 2024
03Юли2024
Удължаване на намалената ДДС ставка до края на годината искат туроператорите
от PortalSchetovodstvo.bg
03 Юли 2024