Счетоводно и данъчно третиране на парични средства, използвани за лични цели

Наталия Василева
на 24 Ноем 2016
Въпрос: Фирмата ни извършва международен товарен автомобилен транспорт и има офис в Турция, откъдето собственикът на капитала движи част от дейността, като в т.ч. се занимава с банкиране и разпределяне на парични средства в брой. Оказва се обаче, че част от паричните средства са използвани за лични цели и е невъзможно да ги възстанови. (Паричните потоци са от превози, които са фактурирани и заведени по гл. трета от ЗДДС или по чл. 69 от ЗДДС.)
За да ги разпределя като дивидент, трябва да минат по банка, а това няма как да се осъществи, защото парите вече ги няма. С други думи, липсващите парични средства според мен може да се заведат като скрито разпределение на печалбата.
Моля за помощ относно счетоводното и данъчното третиране на тези липсващи средства.
Отговор:
Разпределянето на дивидент най-вече е свързано с наличието на неразпределена печалба от минали години, която да се разпредели, както и с решение на едноличния собственик / общо събрание на съдружниците за нейното разпределяне. Законът за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ) влезе в сила от 26.02.2011 г., като с него се уреждат ограниченията при плащанията в брой на територията на страната. До края на 2015 година, за да попадне в приложното поле на ЗОПБ, плащането трябваше да се отнася за сума равна на 15000 или повече лева. В сила от 01.01.2016 година сумата от 15000 лева е променена на 10000 лева. Т.е. към момента плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са на стойност, равна на или надвишаваща 10000 лева. Ако дивидента, който следва да се изплати на съдружник въз основа на едно решение е на стойност, равна на или надвишаваща 10000 лева, то трябва да се изплати само чрез превод или внасяне по платежна сметка.
За суми над 10000 лева разпределянето на дивидент може да се осъществи в брой, ако се вземат няколко отделни решения за разпределяне на натрупани печалби за суми подлежащи на изплащане под 10000 лева. Т.е. няма никакъв проблем да се разпредели дивидент в брой, само няма да е наведнъж. Обичайна практика е да се разпредели дивидент, когато собственик / съдружник са използвали парични средства на предприятието за техни персонални цели. Дължи се обаче данък върху дивидента. Окончателният данък за доходите от дивиденти се определя върху брутната сума, определена с решението за разпределяне на дивидент (чл. 38, ал. 2 от ЗДДФЛ). На основание чл. 65, ал. 2 от ЗДДФЛ данъкът се удържа и внася от предприятието - платец на дохода, в срок до края на месеца, следващ тримесечието, през което е взето решението за разпределяне на дивидент. На изплащане подлежи сумата на дивидента, намалена с удържания данък върху дивидента, който е в размер 5 на сто върху брутната сума на дивидента. Според т. 5 от § 1 на допълнителните разпоредби на ЗКПО „скрито разпределение на печалбата“ са сумите, несвързани с осъществяваната от данъчно задълженото лице дейност или превишаващи обичайните пазарни нива, начислени, изплатени или разпределени под каквато и да е форма в полза на акционерите, съдружниците или свързани с тях лица, с изключение на дивидентите. Ако документирате изплащане на дивидент, няма да има основания изплатените парични средства на собственика да се третират като скрито разпределение на печалбата. С уважение: ![]() ![]() |
Нормативна рамка:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводство и данъци: 17 експертни становища"!
Подобни статии от категория Законодателство
14Апр2025
Изисквания за УНП при внос на употребявани автомобили от ЕС по реда на маржа
от Теодоси Георгиев
на 14 Апр 2025
17Март2025
Наемане на част от жилище, където управител на ЕООД ще извършва дейността си
от Елена Илиева
на 17 Март 2025
06Март2025
Закриване на вземания и задължения във връзка с неотразени протоколи за прихващане
от Христо Досев
на 06 Март 2025
05Март2025
Изпадане в несъстоятелност при продажба на дялове под действителна стойност
от Теодоси Георгиев
на 05 Март 2025
27Февр2025
Данъчни рискове при предоставяне на заем от собственика на дружество към дружеството му
от Алиция Профирова
на 27 Февр 2025
27Февр2025
Прехвърляне на дружество и предоставяне на налични стоки срещу бъдещо заплащане
от Теодоси Георгиев
на 27 Февр 2025