Съдът на ЕС съд зае страната на бизнеса в казус с данъчен кредит за бракувани стоки
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
12 Май 2023
Съдът на Европейския съюз постанови, че не бива да се прави корекция на ползван данъчен кредит при бракуване на вещи, в случай че са били продадени като вторични суровини или са били унищожени, което е надлежно доказано. Това стана с ново тълкувателно решение (С-127/22) по преюдициално запитване, отправено от българсия ВАС.
Съдът на ЕС е бил помолен за тълкуване на правните норми от ВАС съд в рамките на производство по дело на БТК срещу дирекция "Обжалване и данъчно-осигурителна практика" - София. Делото е заведено заради отказа на НАП да възстанови към БТК на суми, заплатени във връзка с корекции на първоначално приспаднат данъчен кредит, направени заради бракуване на ДМА и материални запаси в периода между 2014 г. и 2017 г.
Бракуваните активи и запаса са били съоръжения, оборудване или устройства, негодни за ползване или за продажба поради изхабяване, дефектни, остарели или непригодни. Бракуването е направено при спазване приложимата правна уредба у нас. БТК е възстановила приспаднатия ДДС по получени доставки във връзка с тези вещи, но по-късно е поискала възстановяване на сумите. Получен е отказ, при което казусът стигнал до ВАС.
Съдът на ЕС се произнася, че в такива случаи нашият ЗДДС и начинът му на прилагане от НАП противоречат на хармонизираните ДДС правила в ЕС. Тълкуването на Съда на ЕС е задължително за НАП и родните съдилища, така че фирми, направили корекция на данъчен кредит в сходни случаи на брак на стоки, могат да поискат възстановяване на платения данък и същевременно да не правят подобни корекции в бъдеще.
източник: dnevnik.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!