Промени в ЗДДС прие Министерски съвет
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
31 Окт 2017
Министерският съвет прие проект за изменения в ЗДДС, с който се усъвършенства данъчното законодателство, за да се отстранят неясноти и да се улесни практическото му прилагане.
Дават се като предложение текстове, изрично регламентиращи случаите, когато отпада задължението за направа на годишна корекция. Прецизирани са още разпоредбите, имащи връзка с корекция на използван данъчен кредит за недвижими имоти и с освобождаването от облагане с ДДС на доставка на „универсална пощенска услуга“. С това се цели недопускане на по-широко тълкуване на освобождаването, предвидено в Директива 2006/112/ЕО.
В законопроекта за промени в ЗДДС е допълнена разпоредбата за регистрация по ДДС, посредством която данъчно задължените лица (ДЗЛ) имат задължение да подадат заявление за регистрация в срок от 7 дни датата, на която, въз основа обема и характера на извършваната дейност, може да направи обосновано предположение, че ще се достигне облагаем оборот от 50 хил. или повече лв. в рамките на текущия и следващия месец. Предложението цели да окаже противодействие на лицата, избягващи ЗДДС регистрация при извършване на облагаема дейност за определен период от годината (осъществяване на дейност в сезонни обекти в рамките на 2-3 месеца на година), което налага и понижаване на срока за подаване на заявление за регистрация от 14 на 7 дни. Дава се предложение да се отмени разпоредбата, с която се изисква да се направи обезпечение, когато са налице неуредени задължения, с оглед регистрация по закона.
Прецизирана е разпоредбата, която предвижда да се правят обезпечения, когато се доставят течни горива, като при дадени обстоятелства отпада задължението за предоставяне на обезпечения от крайните потребители – лица, които само пряко ползват течни горива без да търгуват с тях.
В преходните и заключителни разпоредби на законопроекта са дадени предложения за изменения в Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС), Закона за пощенските услуги, Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, ЗКПО, ЗДДФЛ, ЗМДТ, Закона за счетоводството (ЗСч) и Закона за ограничаване на плащанията в брой (ЗОПБ).
Предложени промени в ЗАДС:
Прави се допълнение на определението за тютюневи изделия, като в обхвата за облагане на тютюневите изделия влизат и препаратите, предназначени за пушене с водна лула (наргиле), които освен тютюн или заместители на тютюна, съдържат и ароматизиращи сиропи.
Въвежда се още забрана за публикуване на обяви или съобщения в електронен вид, посредством които се предлагат за продажба акцизни стоки, чийто бандерол липсва и за които не е платен акциз. Пощенските оператори се задължават да изискват от подателите деклариране, че изпращаните акцизни стоки или отпадъци от тютюн са със заплатен, начислен или обезпечен акциз, а също и че те имат бандерол, в случаите когато той е задължителен.
В ЗДДФЛ:
Дава се предложение от догодина ГДД на СОЛ по смисъла на КСО, а също и декларацията по чл. 55, ал. 1, изготвяна и подавана от предприятията и СОЛ – платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци, да се подават единствено по електронен път.
Във връзка с нарастващия данъчни декларации, подадени онлайн и тенденцията към преминаване към електронно подаване на всички декларации и справки, имащи връзка с облагането, отпада съществуващата в закона отстъпка от 5 на сто върху данъка за довнасяне при подаване онлайн на ГДД.
За да се улеснят местните физически лица (ФЛ) при декларирането на доходи от източници в чужбина, изискването на закона за прилагане към ГДД на „удостоверения“ за внесения в чужбина данък и задължителни осигуровки, издадени от компетентните власти на другата страна, се заменя с изискване за прилагане на „доказателства“.
В законопроекта е предвидено местните ФЛ да могат да декларират в своята ГДД придобитите през годината, в това число и за настоящата, необлагаеми доходи по чл. 13 от ЗДДФЛ, полученото имущество по наследство, завет и дарение, а също и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт.
Срокът за подаване на справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДДФЛ, предоставяна от предприятията и СОЛ платци на доходи, за платените през годината доходи на ФЛ, се изменя от 30 април на края на февруари.
Изменения в ЗМДТ
Терминът „Специализираните ремаркета за превоз на тежки или извънгабаритни товари“ отпадат в разпоредбите на чл. 55 от ЗМДТ. Предлага се всички видове ремаркета да бъдат облагани единствено в състав с моторното превозно средство категория N.
Електрическите превозни средства от категории L5е, L6е и L7е, които са определени в чл. 4 от Регламент (ЕС) № 168/2013, се освобождават от данък върху превозните средства. Прецизира се и плащането на данък върху таксиметров превоз на пътници, с което се постига пълно съгласуване между Закона за автомобилните превози и ЗМДТ.
В ЗСч:
Предложените изменения прецизират и допълват определени разпоредби. С това се цели тяхното по-ясно разбиране и прилагане в практиката. Прецизира се също и определението за „нетни приходи от продажби“ и се привежда в съответствие с европейското законодателство.
Прави се уточнение, че когато приложимата счетоводна база на фирмата са МСС, те се прилагат в цялостта си, така, както са приети и без промени. Уточнението се налага във връзка с неяснота по отношение прилагането на определени разпоредби от ЗСч (Директива 2013/34/ЕС), различаващи се от разпоредбите на МСС.
Промени в ЗОПБ:
Дава се предложение нормативно регламентираният праг за ограничаване на плащанията в брой у нас да се понижи от 10 хил. лв. на 5 хил. лв. Изменението има за цел намаляване на сивата икономика и е в съответствие с наложилата се практика в другите страни членки на ЕС, където прагът за плащанията в брой варира между 2 и 3 хи. евро. Ограничението ще бъде прилагано, и когато се правят плащания в чуждестранна валута, когато левовата им равностойност е равна на или превишава 5000 лв. по курса на БНБ в деня на разплащането. Мярката ще бъде стимул за текущото отразяване на паричните потоци посредством първични счетоводни документи и ще способства да се минимизират разплащанията в брой по сделки между лицата, участващи в стопанския оборот.
източник: expert.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗДДС
19Септ2024
Предлагат се изменения в редица данъчни закони
от PortalSchetovodstvo.bg
19 Септ 2024
10Юли2024
Информация от НАП за промяна в основната ДДС ставка във Финландия
от PortalSchetovodstvo.bg
10 Юли 2024
03Юли2024
Удължаване на намалената ДДС ставка до края на годината искат туроператорите
от PortalSchetovodstvo.bg
03 Юли 2024