Признаване на приход от продажба на имот на етап издаден Акт 14
Отговор, предоставен от
проф. д-р Стоян Дурин
проф. д-р Стоян Дурин
на 30 Юни 2023
Въпрос:
Дружество, регистрирано по ЗДДС, извършва строителство на жилищна сграда с гаражи, вътрешни и външни паркоместа, върху собствен парцел с цел продажба. В случая дружеството е и инвеститор, и строител. През 2022 г. е издаден Акт 14 за сградата, предстои Акт 15 и 16 през 2023 г. В края на 2022 г. е продаден 1 бр. апартамент № 1, с прилежащите общи части от сградата и идеални части от УПИ, вкл. 1 бр. паркомясто съгласно предварителен договор и НА собствеността е прехвърлена с условие за изплащане на остатъка от договорената продажна цена в размер на 10% при предствяне на Акт 16. В края на 2022 г. е продаден също 1 бр. гараж, като част от сградата с прилежащите общи части от същата. Относно гаража собствеността е прехвърлена с Нотариален акт и продажната цена е изплатена изцяло. Част от другите апартаменти са продадени съгласно предварителни договори, с клауза че собствеността ще бъде прехвърлена след въвеждане на сградата в експлоатация. Кога следва да се признае приходът от продажбата на апартамент № 1 с нотариален акт на акт 14, кога следва да се признае приходът от продажбата на гаража с нотариален акт при Акт 14? Кой вариант е по-удачен: СС 18 или етап на завършеност, имайки предвид, че не могат да бъдат определени точно предполагаемите разходи до издаване на Акт 16, особено при инфлацията в момента? Ако изберем признаване на прихода съгласно етап на завършеност, как и кога се изписва като счетоводни записи - продукцията незавършеното производство - аналитично апартамент № 1? След като гаражът е с външен подход спрямо сградата, следва ли към неговата квадратура или на прилежащите му % общи части от сградата да се разпределят разходите между Акт 14 и 16 изобщо гаража влючва ли се към общото РЗП, на база на която се определя себестойността на ед. продукция на кв. м. за разходите след акт 14? Правилно ли е заприхохдаването на продукция анал. апартаменти, гаражи да стане след издаване на Акт 16? За апартаментите с предварителни договори правилно ли отчитаме получените плащания до момента на Аванси и прихода да бъде признат след прехвърляне на собствеността след акт 16, срещу сътветното изписване на вече заприходената продукция аналитично по апартаменти?
Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Признаване на приход от продажба на имот на етап издаден Акт 14
Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.
Влизане в акаунта
Защо да се регистрирам?
- експерти на Ваше разоложение 24/7/365
- база данни с новини, отговори, анализи
- на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Строителство
24Септ2024
Завеждане на закупени апартаменти с предстоящи довършителни работи и продажба
от Трендафил Василев
на 24 Септ 2024
02Септ2024
Фактуриране и счетоводно отразяване на гаранции във връзка със СМР
от Христо Досев
на 02 Септ 2024
06Авг2024
Счетоводни операции за отчитане на придобиване на идеални части от поземлен имот
от Елена Илиева
на 06 Авг 2024
02Апр2024
Осчетоводяване на разходи във връзка с построяване на хале с предстоящо отдаване под наем
от проф. д-р Стоян Дурин
на 02 Апр 2024