Превод на финансова помощ от ЕООД към австрийско дружество
Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Елена Илиева
на 04 Апр 2022
Въпрос:
Българско дружество – А ЕООД, регистрирано по ДДС, със собственик българско физическо лице, прилагащо Националните счетоводни стандарти, има направена инвестиция в чуждестранно предприятие, отразена по 221-ра сметка – Инвестиции, с която притежава по-голямата част от капитала на дружеството Х във Виена (98%). Останалата част от капитала на Х е притежание на друго дружество - Б, регистрирано по ДДС в Австрия. Дружествата А и Б са свързани лица. Едноличният собственик на А желае да подпомогне финансово юридическото лице във Виена Х за изграждане на парна инсталация на съществуваща сграда хотел, като съответно преводът ще бъде направен директно от сметка на дружеството А ЕООД към сметката на Х. На какво основание трябва да бъде извършен същия този превод? Трябва ли да бъде сключен договор за заем между двете юридически лица или операцията да се третира като увеличаване на вече съществуващата инвестиция?
Отговор:
Въпросът е по-скоро юридически и по същество касае разпоредби на австрийското търговско законодателство, но въпреки това ще се опитаме да разгледаме някои принципно възможни варианти.
На първо място едноличният собственик следва да вземе решение дали предоставяната финансова помощ ще подлежи на връщане или не. Ако сумата ще подлежи на връщане следва да се реши дали ще се предоставя възмездно или безвъзмездно. Безвъзмездните договори по принцип се регулират за данъчни цели, освен ако в австрийското търговско законодателство съществува регулация, подобна на допълнителните парични вноски по чл. 134 от българския Търговски закон. В този случай бихте могли по аналогия да се позовете на административната практика на НАП, съгласно която безвъзмездното предоставяне на средства на това основание не се регулира за данъчни цели. Другият вариант е договор за заем с пазарна лихва. В тези хипотези предоставяната финансова помощ в дружество А ще се третира счетоводно като вземане, а не като увеличение на инвестицията. Ако средствата няма да подлежат на връщане би следвало да се проучат възможните варианти по австрийското търговско законодателство – увеличение на капитала, директни вноски във фонд „Резервен" и др. В някои от тези хипотези вероятно ще е налице увеличение на инвестицията за счетоводни цели, в зависимост от конкретното правно основание, на което се внасят средствата. С уважение: |
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Счетоводно отчитане
30Март2023
Осчетоводяване на парични средства по договор за съвместна дейност между 2 ООД
от проф. д-р Стоян Дурин
на 30 Март 2023
24Ян2023
Счетоводни записвания при увеличение броя на акции и тяхната продажба
от Христо Досев
на 24 Ян 2023
07Септ2022
Отчитане на инвестиция - придобиване на дялове чрез увеличение на капитала
от проф. д-р Любка Ценова
на 07 Септ 2022
08Юни2022
Изплащане на средства, вложени в магазин, който впоследствие е продаден
от Христо Досев
на 08 Юни 2022