Префактуриране на разходи за заплати от дъщерно предприятие

Елена Илиева
на 18 Дек 2023
Въпрос:
Ние сме дъщерно дружество на компания от Сингапур. Предприятието майка има и други дъщерни дружества – производствено предприятие в Австралия и офис в Обединени арабски емирства (ОАЕ). Поръчките от клиенти постъпват и се обработват от дружеството в ОАЕ и то пуска поръчки за производство към България или Австралия. Производствените предприятия фактурират към ОАЕ, а те фактурира крайния клиент, като в ОАЕ остава 5% от печалбата (стоките пътуват от производителя до крайния клиент). ОАЕ се занимава и с маркетинга на групата. В България има назначено лице на длъжност „Инженер, проектант“, което проектира изображения, които се използват за маркетинг и лице на длъжност „Технически организатор“, който контактува с клиенти и обработва част от поръчките. Можем ли сега да префактурираме разходите за заплати и осигуровки на тези лица за цялата 2023 г. на дружеството, регистрирано в ОАЕ, а в бъдеще да ги префактурираме всеки месец? Какви биха били данъчните последствия? Дали ще са облагаеми с данък при източника? Затруднявам се да определя какъв е характера на тази „сделка“, може би в други предприятия от група се правят такива префактурирания?
Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Префактуриране на разходи за заплати от дъщерно предприятие
Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.
Влизане в акаунта
Защо да се регистрирам?
- експерти на Ваше разоложение 24/7/365
- база данни с новини, отговори, анализи
- на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg

Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF "Счетоводство и данъци: 17 експертни становища"!
Подобни статии от категория Доходи
04Февр2025
Деклариране в справка по чл. 73, ал. 1 или чл. 73а на наем, плащан на румънско ФЛ
от Елена Илиева
на 04 Февр 2025
03Февр2025
Преобразуване на счетоводен финансов резултат с доходи от държавни ценни книжа от Франция и Ангола
от Алиция Профирова
на 03 Февр 2025
13Ян2025
Подаване на справка по чл. 73, ал. 6 във връзка с код 111 и 109
от Елена Илиева
на 13 Ян 2025
10Ян2025
Задължения във връзка със заем, предоставен от ФЛ на ЕООД
от Христо Досев
на 10 Ян 2025