Право на данъчно облекчение за 2 деца
Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Елена Илиева
на 14 Дек 2021
Въпрос:
➤ По повод данъчни облекчения при 2 деца: Съпругата е работила през 2021 г. три месеца, като облагаемият ѝ доход е 1700 лв., удържани КСО и ЗО са 240 лв., удържан е авансов данък 150 лв. Съпругът се е осигурявал като собственик на ЕООД - три месеца , върху осигурителен доход, върху който се дължат осигурителни вноски като СОЛ, в размер на 1800 лв. Той няма друг облагаем доход от дейността през 2021 г. Следва ли, че само съпругагата ще има право на данъчно облекчение, което ще се изразява във възстановяване на 150 лв. данък, който и е удържан през 2021 г.?
Отговор:
Данъчното облекчение за деца по чл. 22в и за деца с увреждания по чл. 22г от ЗДДФЛ се ползва, като от сумата на данъчните основи по чл. 17 от ЗДДФЛ се приспада определена сума, в зависимост от броя на децата. Следователно, за да има право дадено лице да ползва данъчното облекчение по чл. 22в и 22г от ЗДДФЛ, следва на първо място да е налице данъчна основа, от която да се направи приспадането или, с други думи, лицето да е придобило през данъчната година доходи, облагаеми с данък върху годишната данъчна основа по чл. 17 от закона, т.е. доходи от трудови правоотношения, доходи от друга стопанска дейност, доходи от наем, от прехвърляне на права или имущество и/или доходи от други източници по чл. 35 от ЗДДФЛ.
В този смисъл, ако бащата е получил облагаем доход от полагане на личен труд в собственото си дружество, то това е доход от трудови правоотношения съгласно § 1, т. 26, буква „и" от ДР на ЗДДФЛ и данъчното облекчение би могло да се приложи за този доход, ако за него е дължим данък, т.е. ако доходът е по-висок от дължимите осигурителни вноски. Ако обаче лицето само се е осигурявало на тази сума, но не е получило възнаграждение за положен личен труд или възнаграждението е равно на дължимите осигурителни вноски и данъчната основа е нула, то не може да ползва данъчното облекчение, тъй като няма данъчна основа, от която да се направи приспадането. Съгласно чл. 22в, ал. 4 от ЗДДФЛ данъчното облекчение се ползва до размера на сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 и при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва намалението за съответната данъчна година. Когато размерът на данъчното облекчение е по-висок от сумата на годишните данъчни основи по чл. 17, разликата може да се ползва от другия родител, съответно от другия приемен родител, близък или роднина, чрез подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50. В конкретния случай това означава, че майката би могла да ползва данъчното облекчение до размера на данъчната основа на дохода, който тя самата е придобила през годината, а остатъкът да се ползва от бащата, ако и той е придобил през годината доходи, чиято данъчна основа е по-голяма от нула. С уважение: |
Още за данъчни облекчения за деца:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗДДФЛ
02Дек2024
Документиране и облагане на доходи на българско лице от услуги в Швейцария
от проф. д-р Любка Ценова
на 02 Дек 2024
28Ноем2024
Третиране на разходи във връзка с назначени на трудов договор лица от трети страни
от Христо Досев
на 28 Ноем 2024
16Окт2024
Приспадане от годишна данъчна основа на част от хонорар, заплатен за услуги от адвокат
от Елена Илиева
на 16 Окт 2024