Парични вноски в Оперативен фонд от земеделски производители, обединени в група
Отговор, предоставен от
Наталия Василева
Наталия Василева
на 07 Ноем 2017
Въпрос: Фирма А ООД е призната за група производители на плодове и зеленчуци съгл. Наредба № 11 от 15 май 2007 г. за условията и реда за признаване на организации на производители на плодове и зеленчуци и на техните асоциации и за условията и реда за одобряване и изменение на одобрените оперативни програми Издадена от Министерството на земеделието и горите. В нея членуват само и единствено регистрирани земеделски производители ЗП ЮЛ и ФЛ-ЕТ.
Фирма А ООД изпълнява инвестиционна програма, за която получава частично финансиране от ДФЗ, но за да получи финансиране, инвестиционната програма трябва да е изпълнена на 100%. Програмата се изпълнява със средства собствено участие на „А“ ООД и средства от съдружниците – ЗП, но финансиране от ДФЗ получава само „А“ ООД. Инвестиционната програма е свързана със закупуване на земеделска техника, която се ползва само от съдружниците, и др. техника и оборудване, необходими на „А“ ООД.
Съгласно Наредба № 11 съдружниците в „А“ ООД трябва да внесат парични вноски, за да формират Оперативен фонд в „А“ ООД, с който фонд да се изпълни инвестиционната програма и задължението за тяхното самоучастие. Средствата от този фонд се използват само за закупуване на техниката - оборудването по програмата.
Средствата, които съдружниците трябва да внесат в „А“ ООД са безвъзмездни; „А“ ООД няма да им ги връща под никаква форма и ще се използват единствено за закупуване на техникаоборудване, което е записано в инвестиционната програма.
След изпълнение на иннвестиционната програма за техниката - оборудването, които се използват от ЗП, се издава фактура за наем от „А“ ООД.
Въпросът ми е под каква форма съдружниците могат да внесат този оперативен фонд, какви са законовите варианти? Увеличаване на собствения капитал в „А“ ООД на този етап не ни устройва, защото би бил изискуем от съдружниците на някакъв етап от време. Удачно ли е да издадем фактура от „А“ ООД за „вноски в Оперативен фонд“, по която да плати ЗП? Фактурата следва ли да бъде с начислен ДДС?
Може ли този Оперативен Фонд да се третира като дарение? Ако да – как трябва да бъде оформено, каква е спецификата в тези случаи; в ЗП какви контировки следва да се вземат – през разчетна сметка или директно на разход? Този разход данъчно признат ли е? Може ли по някакъв друг начин да бъдат оформени тези парични вноски?
Регистрирайте се или влезте в профила си, за да прочетете цялата статия
Парични вноски в Оперативен фонд от земеделски производители, обединени в група
Бележка: Пълният текст на статията е достъпен само за регистрирани потребители. Натиснете тук, за да се убедите в полезността на експертните отговори в portalschetovodstvo.bg.
Влизане в акаунта
Защо да се регистрирам?
- експерти на Ваше разоложение 24/7/365
- база данни с новини, отговори, анализи
- на разположение навсякъде, по всяко време, от всяко устройство
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Земеделие и животновъдство
18Дек2024
Закупуване на ябълков сок през Булстат на земеделски производител
от Христо Досев
на 18 Дек 2024
10Дек2024
Осчетоводяване на изплащане на рента за минали години
от Мария Страшилова
на 10 Дек 2024
27Ноем2024
Включване на получен по банков път от ФЗ акциз в приходите на ЗП
от Христо Досев
на 27 Ноем 2024
03Септ2024
Начисляване и изплащане на наем на земеделска земя - осчетоводяване
от проф. д-р Стоян Дурин
на 03 Септ 2024
25Юли2024
Разпределение на натрупана неразпределена печалба на земеделски производител
от Христо Досев
на 25 Юли 2024
29Май2024
Третиране на закупени ДМА като инвестиция във връзка с преотстъпен данък
от Христо Досев
на 29 Май 2024