Особености при попълване на дневника за покупки по ЗДДС
Отговор, предоставен от
Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
08 Авг 2016
Логиката при попълване на дневника за покупки следва логиката за правото на данъчен кредит. Всяка колона в дневника съответства на това право, затова е важно при всяка покупка да се изясни конкретно за какво ще се ползва стоката или услугата. Според това право се намира съответната колона от дневника и се попълват данъчната основа и данъка.
Така например в колона 9 се попълват данъчната основа и данъка на получените доставки, ВОП, получените доставки по чл. 82, ал. 2 - 5 ЗДДС и вносът без право на данъчен кредит или без данък. Фактурите, в които няма начислен данък, попадат тук, както и всички онези фактури и протоколи, за които няма право на данъчен кредит.
Честа грешка е да не се отразяват данъчни документи в дневника за покупки, за които лицето няма право на данъчен кредит или няма начислен такъв. Законът изисква да се отразяват всички получени данъчни документи в дневника за покупки най-късно до дванадесетия данъчен период, следващ данъчния период, през който са издадени, но не по-късно от последния данъчен период по чл. 72, ал. 1 /чл. 124, ал. 4 от ЗДДС/. Данъчни документи по смисъла на ЗДДС съгласно чл. 112, ал. 1 са фактурата, известието към фактура и протоколът. Трябва да се има предвид, че издадените фактури от нерегистрираните по закона лица също са данъчни документи и те трябва да се отразят в дневника за покупки. Протоколите по чл. 117, издадени за доставки, за които лицето няма право на данъчен кредит, също се отразяват в дневника за покупки в колона 9, независимо, че протоколът е отразен и в дневника за продажби.
Следващите колони от дневника 10 и 11 се отнасят за данъчната основа на доставките с право на пълен данъчен кредит и съответния данък.
Колони 12 и 13 се отнасят за данъчната основа на доставките с право на частичен данъчен кредит и съответния данък в данъчния документ.
Колона 14 се попълва в последния данъчен период на годината, а в случаите на дерегистрация в последния данъчен период с регистрация. За целта се преизчислява размерът на частичния данъчен кредит на база показателите по чл. 73, ал. 3 и 4 от закона за текущата година и разликата в резултат на преизчисленията по ал. 6 и 7 се попълва като корекция със знак плюс или минус.
В колона 15 се попълва данъчната основа при придобиване на стоки от посредник в тристранна операция. Съгласно чл. 113, ал. 12 от ППЗДДС регистрираното лице - посредник в тристранна операция отразява фактурата, издадена от прехвърлителя в тристранната операция в дневника за покупките за данъчния период, през който е отразена фактурата за доставката от посредника към придобиващия в тристранната операция. В тези случаи колони от 9 до 14 не се попълват, като в колона "вид на документа" се посочва код "09", а в колона "ДО при придобиване на стоки от посредник в тристранна операция" се посочва данъчната основа в лева от фактурата, издадена от прехвърлителя в тристранната операция. Тази данъчна основа не участва при определянето на резултата за периода. Не е случайно, че за вид на документа се използва код 09. Чуждестранните фактури не са данъчни документи по смисъла на ЗДДС и не е нужно да се отразяват в дневника за покупки, с изключение на тези за придобиване от посредник в тристранна операция, но не като фактура, а като друг документ.
Много често се задава въпросът как да се отрази чуждестранна фактура, в която е начислен данък. Както споменах по-горе, чуждестранните фактури не са данъчни документи по смисъла на ЗДДС. Начисленият чужд данък не може да се приспада или възстановява от българска страна. Тези фактури не се отразяват в дневника за покупки /с изключение на фактурите от посредник в тристранна операция/, но ако лицето желае да ги отрази, то трябва да го направи в колона № 9 с код 09 за вид на документа с цялата сума, включваща чуждия данък. Данъкът, начислен в чуждата държава, може да се възстанови само от тази държава, в която е начислен, ако доставката отговаря на определени условия. |
Формуляр на дневника изтеглете тук:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗДДС
15Юни2016
Формуляр на Приложение No 20 към чл. 83, ал. 3 от ППЗДДС
от PortalSchetovodstvo.bg
15 Юни 2016
20Апр2016
Формуляри на документи по ППЗДДС - справка за приспадане на ДДС и справка-декларация за услуги по електронен път
от PortalSchetovodstvo.bg
20 Апр 2016