Осчетоводяване на ревизионен акт
Отговор, предоставен от
Силвия Динова
Силвия Динова
на 30 Септ 2021
Въпрос:
➤ ЕООД има издаден ревизионен акт от НАП, при който не се признават за разход фактури от минали години и начисленото ДДС по тези фактури. В акта е начислен и допълнителен корпоративен данък. С какви счетоводни операции е правилно да се осчетоводи този акт?
Отговор:
Осчетоводяването на данъчен ревизионен акт може да бъде осъществено по два начина, установени в практиката:
Първият начин е базиран на съображението, че дружеството не е знаело за необходимостта от начисляване на задължение към НАП във връзка с ревизионния акт и за него събитието възниква на датата на издаване на акта, т.е. през текущия период. Счита се, че това е некоригиращо събитие по смисъла на СС 10 „Събития настъпили след датата на отчетния период". Следователно, дружеството следва да вземе следната счетоводна операция и да осчетоводи разходи по ревизионния акт като текущи разходи за периода, в който той е издаден от НАП, т.е. през 2021 г.:
Дт 609 Други разходи
Кт 459 Други разчети с бюджета
С отчетените разходи по сметка 609 дружеството трябва да коригира финансовия резултат в увеличение в годишната данъчна декларация за текущия период 2021 г.
Вторият начин се основава на тълкуването, че в предприятието е допусната грешка при осчетоводяването на фактурите през тези минали години и за да бъде отстранена грешката, се прилага СС 8 „Нетни печалби или загуби за периода, фундаментални грешки и промени в счетоводната политика" Счетоводната операция, която се взима в този случай е:
Дт 122 Неразпределена печалба за минали години
Кт 459 Други разчети с бюджета
Тази счетоводна операция се взима на датата на ревизионния акт или най-рано с дата 01.01.2021 г. и води до ретроспективно представяне във финансовия отчет като корекция на грешка. Този вариант е по-рядко използван в практиката, защото води до преизчисление на финансовия отчет съгласно препоръчителния подход в СС 8 (или представяне на проформа баланс и ОПР при допустимия алтернативен подход в СС 8). Той би могъл да е приложим, ако предприятието е оспорвало резултатите от проверката на НАП и вместо да начисли данъчните задължения за миналите периоди, до последно е отлагало да извърши това и се счита, че пропускът следва да се отстрани както се третират фундаментални грешки по смисъла на СС 8.
Ако са начислени лихви по ревизионния акт, се взима счетоводната операция през 2021 г.:
Дт 621 Разходи за лихви
Кт 459 Други разчети с бюджета
С отчетените разходи за наказателни лихви по сметка 621 дружеството трябва да коригира финансовия резултат в увеличение в годишната данъчна декларация за текущия период 2021 г.
С уважение:
|
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Процедури
13Септ2018
Осчетоводяване на продажба на ЕООД, създадено за закупуване на къща
от Христо Досев
на 13 Септ 2018
11Юли2018
Нов баланс за закупено ЕТ при открити грешки в осчетоводяването
от Трендафил Василев
на 11 Юли 2018