Определяне на отчетна стойност на имот, отдаден под наем, при подаване на декларация по чл. 14 от ЗМДТ
Отговор, предоставен от
Алиция Профирова
Алиция Профирова
на 08 Дек 2021
Въпрос:
➤ Фирмата ни отдава придобит собствен имот под наем като медицински център. С протокол за въвеждане в експлоатация с дата 01.11.2021 година, активът е заприходен като инвестиционен имот в активите на дружеството. В стойността на актива, съгласно счетоводен стандарт СС 40, са включени всички трайно прикрепени съоръжения, инвентар, мебели и настилки. Закупена е медицинска апаратура: ехограф, електронож, наркозен апарат, ЕКГ апарат, холтер, вакум аспиратор и други. Следва ли закупената и предоставена медицинска апаратура да се включи в отчетната стойност при определянето и във връзка с подаване на декларация по чл. 14 от ЗМДТ? Как следва да се начисли амортизацията на инвестиционния имот – на цялата формирана стойност с включена медицинска апаратура и оборудване или е необходимо отчитането им в друга катерогия активи, предвид различната категория и период на изхабяване?
Отговор:
При определянето на това дали следва да се начисляват амортизации на даден инвестиционен имот, е важно да се знае какъв ще бъде методът на отчитане на имота след първоначалното признаване. Определените методи в СС 40 Инвестиционни имоти са два – метод на цената на придобиване и метод на справедливата стойност. Когато е избран методът на цената на придобиване, тогава правилата за класифициране на отделни съставни части на имота за целите на амортизацията се определят съгласно изискванията на СС 16 Дълготрайни материални активи. Този стандарт допуска, когато части от даден актив имат различен срок на годност, да бъдат определени като отделни активи. По този начин за тези аквити могат да се прилагат различни амортизационни норми.
Ако ще приемете модела на справедливата стойност, нямате право да начислявате счетоводни амортизации на инвестиционния имот, тъй като промените в справедливата стойност на имота се отчитат веднага като текуща печалба или загуба.
От така зададения въпрос разбирам, че Вие вероятно ще приемете модела на цената на придобиване. В този случай е допустимо тези активи, имащи характер, различен от сграда – медицинската апаратура и др. подобни, да бъдат отделени от стойността и за целите на амортизацията, тъй като те имат много по-кратък срок на годност и вероятно ще се налага тяхната по-честа подмяна.
Относно подаване на декларацията по чл. 14 от ЗМДТ, моето мнение е, че при даклариране на имота не следва да се включва стойността на оборудването. ЗМДТ определя данък върху недвижим имот и свързаната с него такса битови отпадъци. Не считам, че каквото и да е оборудване следва да се облага с този вид местен данък.
С уважение:
|
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗМДТ
24Февр2022
Вписване на закупен имот, включващ магазин, гараж и прилежащи земи
от Христо Досев
на 24 Февр 2022
15Дек2021
Документиране и облагане на дарения от ЮЛ и ФЛ от Испания
от Алиция Профирова
на 15 Дек 2021