Облагане на доход от спестовна застраховка Живот
Отговор, предоставен от
Христо Досев
Христо Досев
на 18 Март 2022
Въпрос:
➤ Физическо лице има договор за спестовна застраховка "Живот", за което е ползвано данъчно облекчение по време на действието да договора. През 2022 г. договорът изтича и съгласно условията застрахователят ще изплати полагащата се сума. Този доход облагаем ли е по ЗДДФЛ, застрахователя ли ще удържи данъка или лицето следва да го декларира в НАП и да си внесе данъка?
Отговор:
По силата на чл. 38, ал. 8, т. 1 от ЗДДФЛ, с окончателен данък се облага брутната сума на облагаемите доходи от допълнително доброволно осигуряване, от доброволно здравно осигуряване и от застраховки „Живот“, придобити на датата на обратно получаване на внесените суми за застраховки „Живот“. Разпоредбата на чл. 38, ал. 9 регламентира, че доходите по чл. 38, ал.8, за които не е ползвано данъчно облекчение не се облагат с окончателен доход.
Данъчната ставка на окончателния данък по чл. 38, ал. 8 е диференцирана, както следва:
- 7 на сто в случаите на получаване на суми след изтичане срока на договора за застраховка „Живот“, който е 15 или повече години;
- 10 на сто – в останалите случаи, т.е. когато срокът на договора за застраховка „Живот“ е под 15 години.
Размерът на дължимия данък се определя като сумите, върху които е ползвано данъчно облекчение се умножат по приложимата данъчна ставка (7 на сто или 10 на сто). Окончателният данък по чл. 38, ал. 8 се удържа от предприятието платец на дохода, като последният има задължение да внесе и декларира удържания данък в срок до края на месеца, следващ тримесечието на изплащане на дохода. С огледа правилното определяне на размера на дължимия данък обикновено застрахователят изисква от застрахованото лице да подаде писмена декларация за сумите, върху които е ползвано данъчно облекчение. Също така предприятието платец на дохода до 28 февруари на годината, следваща годината на изплащане на дохода, посочва данни за изплатения доход по чл. 38, ал. 8 на съответно лице в справката по чл. 73, ал. 1 от ЗДФФЛ. Физическото лице няма задължение да подава ГДД по чл. 50 за така получените доходи, тъй като същите не подлежат на деклариране в нея, в качеството има на доходи обложени с окончателен данък по реда на ЗДДФЛ.
С уважение:
Христо Досев, д.е.с.
|
Още за окончателен данък:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Доходи
18Дек2023
Префактуриране на разходи за заплати от дъщерно предприятие
от Елена Илиева
на 18 Дек 2023
10Март2023
Представяне в ГДД на платен данък по ЗДДФЛ във връзка с предметна награда
от Елена Илиева
на 10 Март 2023
15Дек2022
ДОД за продажба на апартамент, построен върху земя - семейна собственост
от Елена Илиева
на 15 Дек 2022
04Окт2022
Изчисляване на ДОД в ГДД при продажба на лизингов автомобил с предсрочно погасен лизинг
от Христо Досев
на 04 Окт 2022