Обезпечения от търговците на течни горива приема НАП
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
02 Септ 2016
От НАП припомнят, че продължават приемa на обезпечения при доставки на течни горива. С последната промяна на ЗДДС бе въведено задължение търговците с течни горива да предоставят обезпечение, когато извършват такива доставки. Цели се да бъдат предотвратени възможностите за злоупотреби с данъчните измами в областта на ДДС при търговия с течни горива. С измененията в ЗДДС се въвежда механизъм, според който при осъществяване на търговия с течни горива лицата задължително предоставят обезпечение в пари, държавни ценни книжа или в безусловна и неотменяема банкова гаранция, всяко от които следва да е за срок 1 година, пред компетентната териториална дирекция на НАП.
Случаи, при които данъчно задължено лице има задължение да предостави обезпечение:
Според чл. 176в, ал. 1 от ЗДДС задължението за предоставяне на обезпечение възниква, когато данъчно задълженото лице за текущия данъчен период е:
❐ направило облагаеми доставки на течни горива със ставка на данъка 20% с обща стойност на данъчните им основи над 25 хил. лв. В тази хипотеза са включени и случаите, при които лицето действа от свое име и за чужда сметка, включително и когато доставката, по която е получател, е отчетена от доставчика му по реда на чл. 118, ал. 6 от ЗДДС, както и когато лицето действа като купувач при условията на чл. 329 от ТЗ.
❐ извършило вътреобщностно придобиване (ВОП) на течни горива, непредназначени за потребление от лицето, осъществило това ВОП, с обща стойност на данъчните основи на придобиванията над 25 хил. лв.;
❐ получило течни горива, които са освободени за потребление по чл. 20, ал. 2, т. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС) на стойност над 25 хил. лв., ако не е възникнало основание за обезпечение на друго основание. В тази хипотеза е без значение дали получените течни горива са предназначени за потребление от страна на лицето. Ако в хипотезата на чл. 176в, ал. 1, т. 3 от ЗДДС лицето получи течни горива, освободени за потребление по чл. 20, ал. 2, т. 1 от ЗАДС, за които е възникнало основание за обезпечение на данък върху добавената стойност на друго основание, не е налице задължение за предоставяне на обезпечение по чл. 176в от ЗДДС.
Какви обезпечения се приемат?
Обезпеченията, които могат да се предоставят от данъчно задължените лица, са:
❐ обезпечение в безусловна и неотменима банкова гаранция.
Повече за обезпечението в безусловна и неотменима банкова гаранция тук >>>
Повече за обезпечението в безусловна и неотменима банкова гаранция тук >>>
Как и къде се подават документите?
Обезпеченията се предоставят посредством подаване на заявление в съответните ТД на НАП/ офиси по регистрация на лицата.
За лицата, които са регистрирани на територията на гр. София и София област, заявления се подават в ТД на НАП София на адрес: ул. „Аксаков“ 21, отдел „Регистрация“.
Към заявлението според вида на обезпечението се подават следните документи:
❐ При обезпечения в пари – копия от платежно нареждане за сумата, която е внесена;
❐ При обезпечения в държавни ценни книжа - извлечение от индивидуалната сметка на лицето от регистъра по чл. 24 от Наредба № 5 от 2007 г. за реда и условията за придобиване, регистриране, изплащане и търговия с държавни ценни книжа, наричана по-долу Наредба № 5 от 2007 г., издадено от поддепозитаря на държавните ценни книжа, а също и документ от лицето, което води регистъра на държавни ценни книжа, удостоверяващ липсата на наложен залог или предходен запор от друг кредитор върху предлаганите за обезпечение държавни ценни книжа;
❐ При банкова гаранция - оригинал на банковата гаранция.
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗДДС
09Ян2024
Деклариране на налични парични средства в касите и някои вземания съгласно ЗДДС
от Ели Марова
09 Ян 2024
14Юли2022
Указание по практическото приложение на пар. 15д от ПЗР на ЗДДС
от PortalSchetovodstvo.bg
14 Юли 2022
14Юли2021
Какво ново в данъчното третиране по ЗДДС на електронната търговия в сила от 01.07.2021 г.
от Бойчо Момчилов
14 Юли 2021
28Ян2021
Разяснения на НАП по последните промени в ЗДДС във връзка с деклариране и отчитане на данъка
от PortalSchetovodstvo.bg
28 Ян 2021
11Ян2021
Изменения в ЗДДС във връзка с регистрация по закона
от PortalSchetovodstvo.bg
11 Ян 2021