НАП с бъдеща възможност да привиква шефове на фирми и граждани за разпит
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
12 Окт 2015
Националната агенция за приходите е на път да разшири допълнително правомощията си. Промени в данъчноосигурителния процесуален кодекс (ДОПК) предвиждат служителите на агенцията да имат право да привикват граждани и собственици на фирми за даване на пояснения. В момента това се случва писмено. Промените отварят врата за изготвяне на безкрайни проверки. За това предупредиха депутати и представители на счетоводните предприятия, след като промените в ДОПК бяха гласувани без дебат на първо четене, пише "Сега".
Според одобрените от парламента текстове НАП ще има възможност да събира доказателства по нов ред - чрез получаване на пояснения на място в данъчната администрация. В момента данъчните разполагат с ред други начини за събиране на доказателства - чрез изземване на вещи и документи, изискване на справки, даване на писмени обяснения. В официалните мотиви към законопроекта обаче се твърди, че за по-голяма достоверност е добре да се въведе и ред за даване на устни пояснения, т.е. разпит. При обсъждането на текстовете в ресорната бюджетна комисия от НАП дадоха пояснението, че писмените становища се изготвяли от счетоводители и било хубаво данъчните да могат да искат лични обяснения директно от самите собственици на фирми. Тази идея за разпитите била взета от административнопроцесуалния кодекс, който обаче се отнася за спорове по издаването и изпълнението на административни актове.
"Не споделяме тези мотиви. Малките фирми се представят пред НАП от счетоводни предприятия, които водят цялото счетоводство изнесено и дистанционно. Обясненията към НАП се предоставят след необходимите проверки и преглед на документацията. Въвеждането на режим на устни пояснения ще принуди хиляди фирми да си наемат адвокати при случаи на искани устни пояснения, защото собствениците им не са длъжни да разбират от счетоводство", е изтъкнато в становище на асоциацията на специализираните счетоводни предприятия. Оттам са категорични, че съществуващото понастоящем задължение за предоставяне на писмени обяснения е работеща процедура и не е необходимо данъчните да получават допълнителни правомощия.
Категорично против тези текстове са и депутати от Реформаторския блок, а също и опозицията. "Признавам си, че с огромно усилие и след изрично уверение от председателя на бюджетната комисия подкрепихме тези текстове, но с изрична уговорка, че до второ четене всички спорни клаузи ще бъдат премахнати", коментира Петър Славов от Реформаторския блок. "С тези промени данъчната администрация може съвсем да спре да работи. Няма нужда от въвеждане на устни пояснения, това по същество е въвеждане на нова данъчна тояга", коментира Георги Търновалийски от БСП. С резерви срещу тези текстове са и депутати от ГЕРБ.
Сред спорните текстове са и предложените промени в срокове, които са свързани с прилагането на давността. Съгласно настоящите действащи разпореди давността спира да тече при започнало производство за установяване на вземането до издаването на съответния акт, но за не повече от година. Сега се предлага да отпадне ограничението за издаване на акта в срок до 1 година. Според мотивите този срок трудно можел да бъде спазен, тъй като част от данъчните производства са свързани и с наказателни производства и 1-годишното ограничение се надхвърля. "Това е проблем на администрацията, не може да има безкрайни производства", коментира Търновалийски. По мнението на Петър Славов предложението де факто премахва давността.
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова от своя страна лично предупреди за друг сериозен риск в проекта - въвеждане на нов ред за установяване на недействителност на прехвърлителни сделки. Занапред НАП ще може да води тези искови производства не единствено на базата на задължения, установени след ревизия, а и на базата на подадените пред нея данни в декларации на фирми и физически лица. "Не е редно да се допуска установяване на недействителност само на база на декларация", смята Стоянова.
източник: expert.bg
източник: expert.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ДОПК
01Февр2024
Промени в ДОПК във връзка с уведомяване за погасяване на задължения
от PortalSchetovodstvo.bg
01 Февр 2024
03Окт2022
Изменения в ДОПК с цел да се избегне укриването на данъци
от PortalSchetovodstvo.bg
03 Окт 2022
31Март2021
Достъп за ДЗЛ до е-услуги на НАП за предварителна регистрация за режими извън, в Съюза и внос от 1-ви април
от PortalSchetovodstvo.bg
31 Март 2021
08Дек2020
Глоба до 11 хил. лв. за фирми, укриващи документи от НАП
от PortalSchetovodstvo.bg
08 Дек 2020
02Ноем2017
НАП утвърди ред и формат за подаване на отчети по държави от членове на многонационални групи фирми
от PortalSchetovodstvo.bg
02 Ноем 2017