Начисляване на ДДС при продажба на имот от нотариус
Отговор, предоставен от
Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
на 10 Юни 2022
Въпрос:
➤ Физическо лице е нотариус, регистриран по ЗДДС. Издава фактури по правилата за нотариална дейност. При продажба на семеен имот, собственост на физическите лица - продавачи, на фирма, собственост на съпругата (фирмата е регистрирана по ЗДДС) - купувач, двамата съпрузи си запазват правото на ползване върху продадения имот за себе си, пожизнено и безвъзмездно, заедно и поотделно. Сумата по продажбата на недвижимия имот е изплатена от фирмата купувач в брой и е дала съгласие със условието за пожизнено безвъзмездно ползване на имота от продавачите. Следва ли физическото лице, извършващо нотариална дейност и регистрирано по ЗДДС, да издава фактура и да дължи ДДС и върху каква стойност? Ако физическото лице, извършващо нотариална дейност, отдава семеен имот под наем като физическо лице, следва ли да пуска фактура за неговата част от наема и да начислява ДДС?
Отговор:
Когато физическо лице инцидентно извърши единична сделка в качеството си на физическо лице /напр. инцидентно продава свой собствен недвижим имот/, същата няма да има характер на независима икономическа дейност по смисъла на чл. 3, ал. 2 от закона и няма да представлява доставка за целите на ЗДДС. Ако продажбата на въпросния недвижим имот е инцидентна и лицето не предприема активни действия за продажбата му, надхвърлящи обикновеното управление на личното имущество, като използва средства, подобни на тези, използвани от търговец, тогава тази сделка ще е извън обхвата на ЗДДС и за нея не трябва да се начислява ДДС.
Ако обаче тази сделка не е самостоятелна /инцидентна/, тогава лицето ще попадне в хипотезата на чл. 3, ал. 2 от закона и доставката следва да се третира по общите правила на ЗДДС. В този случай следва да се обърне внимание, че продажбата на сграда или на част от нея, която не е нова, е освободена доставка по силата на чл. 45 ал.3. Ако имотът е в режим на СИО, доходът от продажбата, съответно данъчната основа, следва да се раздели по равно между двамата съпрузи, освен ако със съдебен акт не е предвидено друго. Отдаването под наем на имот представлява независима икономическа дейност по смисъла на чл. 3, ал. 2 от ЗДДС. Ако лицето, което упражнява свободна професия, отдаде под наем лично имущество, то ще извършва доставки по смисъла на ЗДДС. В зависимост от целите за използване на наетия имот, законът определя различно облагане. Ако сградата се отдаде под наем за живеене на физическо лице, което не е търговец, доставката ще е освободена по силата на чл. 45, ал. 4 от закона. Във противен случай отдаването под наем на сградата ще е облагаема доставка и следва да се начислява ДДС. Данъчната основа ще се определи пропорционално на дела собственика.
С уважение:
|
Още за начисляване на ДДС:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Начисляване на ДДС
31Дек2024
Начисляване на ДДС при продажба на автомобил втора употреба към ФЛ
от Ели Марова
на 31 Дек 2024
30Дек2024
Самоначисляване на ДДС при възмездно получени към договор за мобилни услуги лаптопи
от Ели Марова
на 30 Дек 2024
27Дек2024
Начисляване на ДДС при продажба на електрически автомобил втора употреба
от Теодоси Георгиев
на 27 Дек 2024
16Дек2024
Начисляване на ДДС по фактура за покупка на автомобил втора употреба от Белгия
от Ели Марова
на 16 Дек 2024
12Дек2024
Самоначисляване на ДДС във връзка с фактура за организиране на фото конкурс
от Ели Марова
на 12 Дек 2024