Мерките срещу данъчните измами - притеснение за фирмите
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
на 27 Авг 2018
Новите мерки, предназначени за затягане контрола върху софтуера, ползван от търговците за отчитане на техните обороти, ще се окажат значително по-мащабни и с по-високи разходи, отколкото показват разчети на финансовото министерство. За това предупреждава БСК след сигнали на свои членове по повод трудностите, до които ще доведат поредните промени в наредбата за фискалните устройства.
В проекта за изменение е предвидено предприятията да искат от НАП одобрение за всеки софтуер "за управление на продажбите", който имат желание на използват. По мнението на данъчните тази мярка ще пресече опитите за укриване на обороти и издаване на фалшиви касови бележки.
Според НАП новите изисквания ще засегнат единствено т.нар. фискални принтери. Понастоящем са налице регистрирани около 43 000 подобни устройства, а подмяната на софтуера ще струва „само“ около 17 млн. лв. По мнението на бизнеса обаче разходите ще са доста по-големи. ЗДДС визира всякакъв софтуер, предназначен за управление на продажбите, вкл. и несвързания с фискално устройство, посочи Станислав Попдончев, който е финансов директор на БСК. Подобни са системите за управление на работата с клиенти (CRM), обработване на оферти, издаване на фактури и др. Ето защо БСК иска пренаписване на тази част от наредбата.
Същевременно бизнесът иска внимателно прецизиране на достъпът на НАП до информацията от софтуера за управление на продажбите. Често той се явява част от по-големи системи за управление и планиране на ресурсите във фирмите, съдържащи търговска тайна.
Оказва се още, че са налице браншове, за които не е възможно да отговорят на новите изисквания всяка една продажба да се отчита до 5 мин. в системите на Приходната агенция. При разносната и търговията на едро понякога след поръчка на стоката минават един-два дни до завършване на продажбата, а новите разпоредби не допускат това.
На са напълни ясни и разпоредбите с регистрирането на електронните търговци. Предвижда се всеки, занимаващ се с електронна търговия, без значение дали през собствен домейн или платформа за онлайн продажби, преди да стартира дейност, да се регистрира в портала за електронни услуги на Приходната агенция с електронен подпис. Излиза, че лице, който желае да продаде стария си велосипед по Интернет, ще се третира като нарушител, в случай че не се регистрира в НАП.
По тази причина от БСК държат ясно да се запише, че електронната регистрация е задължителна единствено за лица, продаващи стоки онлайн „по занятие“, а не за всеки, които инцидентно предлага нещо за продан в Интернет.
източник: expert.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗДДС
27Ноем2024
Включване на фактури в дневник продажби от ДЗЛ, регистрирано на основание чл. 97а, ал. 1 и 2 от ЗДДС
от Ели Марова
на 27 Ноем 2024
27Ноем2024
Включване в дневник за продажби на анулирани кредитно известие или фактура
от Теодоси Георгиев
на 27 Ноем 2024
16Окт2024
Документиране на плащания от чуждестранни ФЛ при продажби на приложения за смартфони
от Теодоси Георгиев
на 16 Окт 2024
11Септ2024
Данъчни задължения по ДДС за онлайн магазин с продажби извън страната
от Ели Марова
на 11 Септ 2024
20Авг2024
Отразяване на приходи от ФЛ от трети страни в дневника за продажби и справка-декларацията
от Ели Марова
на 20 Авг 2024