Коментар по промените в ЗДДФЛ, в сила от 2015
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
13 Ян 2015
С § 42 от Преходните заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност, обнародван в ДВ бр. 105 от 19.12.2014 година, се извършват промени в Закона за данъците върху доходите на физическите лица, които с малки изключения влизат в сила от 01.01.2015 година.
На първо място се прецизира текста на чл. 11, ал. 5 относно датата на придобиване на дохода при авансово изплащане на лихви по депозитни сметки. Направени са промени в чл. 13, чл. 38 и чл. 46 вследствие на които промени вече всички доходи от лихви по банкови сметки (а не само по депозитни) се считат за облагаем доход и се облагат с данък при източника в размер на 8 на сто. В тази връзка е направена промяна в чл. 73, ал. 1, т. 4 от Закона.
По отношение на данъчните облекчения в ЗДДФЛ е отменено, предизвикалото редица дискусии, облекчение по чл. 22б – за доходи, непривишаващи минималната работна заплата. В същото време чрез новите чл. 22в и 22г се създават две нови облекчения по реда на закона – за деца (което отчасти наподобява облекчението за деца, което беше в сила за 2007 година по стария текст на чл. 21 от Закона) и за деца с увреждания. Във връзка с въвеждането на тези нови данъчни облекчения са направени изменения и в текстовете на чл. 21, чл. 23, чл. 28, чл. 49 и чл. 64.
Данъчното облекчение по реда на чл. 22в от ЗДДФЛ дава право на единият от родителите (приемен родител, настойник, член на семейството роднина или близък) да намали сумата на общата си годишна данъчна основа по чл. 17 от закона със съответните размери:
• Двеста лева – при едно ненавършило пълнолетие дете;
• Четиристотин лева – при две ненавършили пълнолетие деца;
• Шестстотин лева – при три и повече ненавършили пълнолетие деца.
Закона поставя изисквания по отношение на ползващия облекчението, както и изисквания по отношение на детето, за което ще се ползва данъчното облекчение.
Данъчното облекчение по чл. 22г от ЗДДФЛ ще дава право на единият от родителите (приемен родител, настойник, член на семейството роднина или близък) да намали сумата на общата си годишна данъчна основа по чл. 17 от закона с 2 000 лева за всяко отглеждано дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане, определени с влязло в сила решение на компетентен орган.
Облекченията по чл. 22в и 22г могат да се ползват и по отношение на определянето на годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като Едноличен търговец по реда на чл. 28 от ЗДДФЛ.
Във връзка с привеждане в съответствие с новите европейски правила на националните разпоредби, регламентиращи минимални и държавни помощи под формата на данъчни облекчения, са направени промени в текста на чл. 48, ал. 6, съответно създадена е нова т. 60 в § 1 от допълнителните разпоредби на закона, относно понятието „предприятие в затруднение” и е изменен § 13 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ДВ, бр. 100 от 2013 г.) според който данъчното облекчение за преотстъпване на годишния данък в размер до 60 на сто по чл. 48, ал. 6 може да се ползва до 31 декември 2020 г. само след постановяване на положително решение от Европейската комисия за съвместимост с правилата в областта на държавните помощи – тези промени в ЗДДФЛ, влизат в сила от 01.01.2014 година.
Направени са промени в чл. 53 относно подаване на ГДД и ползване на отстъпка – отстъпка за данъка за довнасяне вече ще се ползва само при подаване на ГДД по електронен път, когато същата е подадена в срок до 31 март на следващата година и дължимия данък е довнесен в срок до 30 април. Като съгласно новосъздадения § 9б към Преходните и заключителни разпоредби на ЗДДФЛ тези промени ще важат и при подаване на ГДД за 2014 година.
Изменени са текстовете на чл. 65 относно авансовото удържане на данък за четвъртото тримесечие от страна на предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на доходи от стопанска дейност по чл. 29 и на доходи от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество. Съгласно промените, в случай че лицето получател на дохода писмено декларира, че желае да му се удържи данък за четвъртото тримесечие, то платецът на дохода следва да удържи авансов данък и да го внесе в компетентната ТД на НАП в срок до 31 януари следващата година.
Създаден е § 9а в Преходните и заключителни разпоредби на закона, текстът на този параграф е аналогичен на подобни параграфи, действащи за 2010 – 2013 година и указва, че се освобождават от облагане доходите на физическите лица, включително едноличните търговци, регистрирани като земеделски производители и тютюнопроизводители, получени под формата на държавни помощи, субсидии и друго подпомагане през 2014 г., когато са за 2009 г. или за предходни години, като се запазва задължението тези доходи да се декларират в ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ за годината (2014).
Автор: Христо Досев, д.е.с.
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗДДФЛ
04Ян2024
Структура и формат на файл и ред за подаване на данни в електронен вид със Справка по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ
от PortalSchetovodstvo.bg
04 Ян 2024
22Март2022
Промени в чл.73, ал. 1 от ЗДДФЛ в сила от 01-ви април 2022 г.
от проф. д-р Любка Ценова
22 Март 2022
19Март2018
Предоставяне на информация от предприятията по реда на ЗДДФЛ - част I
от Христо Досев
19 Март 2018
25Апр2014
Плоския данък – първи опити за неговото премахване, съгласно измененията в ЗДДФЛ в сила от 01.01.2014 година. - част II
от PortalSchetovodstvo.bg
25 Апр 2014