Желанието си да им се удържа авансов данък за четвърто тримесечие на 2015 г. могат да заявят физическите лица
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
18 Септ 2015
Физическите лица имат възможност да декларират пред предприятието или самоосигуряващото се лице, което през четвъртото тримесечие на годината им плаща доход от наем или от друга стопанска дейност, че искат да им се удържи авансов данък. Това гласи промяна в ЗДДФЛ, влязла в сила на 01.01.2015 г. Така, когато през следващата година декларират доходите си от 2015 г., в общия случай лицата няма да са задължени да довнасят данък.
От НАП обръщат внимание, че ако липсва писмено заявено желание от страна на физическите лица, предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на съответните доходи по закон не трябва да удържат авансово данък за доходите, които са изплатени през 4-тото тримесечие на годината. Искането за удържане на авансов данък може да се заяви в новият образец на сметка за изплатени суми.
От НАП припомнят още, че всяко предприятие или самоосигуряващо се лице, изплащащо на физически лица доходи от дейност извън трудов договор и е задължено да удържа данък, следва да подаде декларация за дължими данъци. Тази декларация – по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и по чл. 201, ал. 1 от ЗКПО за дължими данъци (образец 4001), се подава в сроковете за внасяне на дължимите данъци. Авансовият данък за доходите от наем и от друга стопанска дейност, който е удържан за доходи, платени през третото тримесечие на 2015 г., се декларира до 31 октомври 2015 г.
Декларацията се подава и от физически лица, в случай че предприятието или самоосигуряващото се лице – платец на дохода не е задължено да удържа и да внася данък. Дължимите данъци се декларират в НАП до края на месеца, следващ 3-месечието, когато е придобит доходът. а доходи от наем или от друга стопанска дейност, които са придобити от физическите лица през 3-тото тримесечие на годината, срокът е 31 октомври 2015 г.
Декларацията за дължими данъци (образец 4001) се представя в НАП и за окончателните данъци, които са удържани върху доходите на чуждестранни физически лица (като тези върху възнаграждения за услуги, неустойки, обезщетения, стипендии за обучение в България, доходи от лихви и други), както и за окончателните данъци върху доходите от дивиденти и др., които се дължат от местни и чуждестранни физически лица. Формулярът се подава и за данъци при източника по ЗКПО, сред които например данъци върху дивидентите и ликвидационните дялове в полза на чужди фирми и местни дружества, които не са търговци, включително общините.
източник: nap.bg
източник: nap.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Авансов данък
14Ноем2023
До 15 ноември предприятия и ФЛ коригират декларирани авансови вноски
от PortalSchetovodstvo.bg
14 Ноем 2023
21Окт2022
До 31 октомври се подават декларации за дължими данъци за 3-то 3-месечие на 2022 г.
от PortalSchetovodstvo.bg
21 Окт 2022
11Апр2022
До 15-ти април фирмите декларират авансови вноски
от PortalSchetovodstvo.bg
11 Апр 2022
21Март2020
Отпадна идеята за авансов корпоративен данък, изчисляван на база печалбата от 2018 г.
от PortalSchetovodstvo.bg
21 Март 2020