Изплащане на средства, вложени в магазин, който впоследствие е продаден
Отговор, предоставен от
Христо Досев
Христо Досев
на 08 Юни 2022
Въпрос:
➤ Магазин с двама съдружници, които влагат средства около 10 000 лв. (като допълнителна вноска, финансиране на текущата дейност, а не като заем) в началото на 2021 г., поради необходимост от средства за изплащането на заплатите. До края на 2021 г. сумате не се възстановяват поради невъзможност и в началото на 2022 г. магазинът е продаден. Може ли при наличие на средства в бъдеще новият съдружник да получи средствата, т.к. са задължения на дружеството, а той е закупил бизнеса или е нужно да се отпише след даден период това задължение. Старите съдружници могат ли да ги получат и какво става, ако реално няма уговорка новият собственик да ги заплати на старите, как се отчита счетоводно?
Отговор:
Съгласно изискванията на търговското законодателство (чл. 134 от ТЗ), при временна необходимост от парични средства или във връзка с покриване на загуби на търговското дружество, съдружниците могат решат да направят допълнителни парични вноски за определен срок. Тези вноски не се отразяват в капитала на дружеството (чл. 134, ал. 3 от ТЗ), подлежат на връщане и съответно лихви не се дължат, освен ако съдружниците не са решили дружеството да плаща лихви за тези получени средства. В този смисъл, след като паричните средства не са елемент на капитала на предприятието (следва да се има предвид собствения капитал), тогава за целите на счетоводната отчетност и съставяне на финансовите отчети, тези средства следва да се представят като задължения (пасиви) със срок на връщане до 1 година и съответно над 1 година. Тоест независимо от факта че не представляват паричен заем, допълните парични вноски се представят като задължение на предприятието към конкретните съдружници, които са ги направили. Когато съгласно условията, въз основа на които са предоставени, съответните задължения се уредят (тоест изплатят обратно на съдружника, който ги е направил), предприятието следва да представи намалението на това си задължение, срещу намалението на актива (обикновено пари), посредством който е погасено това задължение на предприятието. Следва да се има предвид, че допълнителна парична вноска по реда на чл. 134 от ТЗ може да прави само лице, което се намира в членствени правотношения с търговското дружество. От момента в който съответното лице престава да бъде съдружник в предприятието и губи членствените си правоотнотношения с търговското дружество, то задълженията които има предприятието към съответното лице следва или да се уредят, или да се трансформират като друг вид дълг – например като заем между предприятието и прекратилия участието си съдружник. Според нас обстоятелството че лицето, предоставило допълнителната парична вноска, вече не се намира в членствени правоотношения, следва да намери своя израз, като съответният дълг се предоговори или трансформира по ред и начин, изгоден и за двете страни. Това би могло да стане като:
- Допълнителната парична вноска се предоговори вече като паричен заем между предприятието и лицето, включително и договаряне на дължима лихва, ако до момента такава не е била договорена, когато заемните средства са били предоставени като допълнителна парична вноска; - Пасивът се уреди или като се върнат паричните средства на кредитора, или кредиторът опрости своето вземане и предприятието отчете това уреждане като текущ счетоводен приход; - Вземането на кредитора се прехвърли на трето лице – било то съдружник в търговското дружество или на друго лице – кредитор, в сделка по продажба на вземане (цесия). В случай че при продажба на дяловете не е сключен договор за цесия, с който се прехвърлят вземанията за предоставени допълнителни парични вноски от стария съдружник на друго лице, то тогава предприятието като длъжник ще има задължението да върне заемните средства на лицето, което ги е предоставило, тоест на стария съдружник (собственик) на дружеството. Счетоводното отчитане на задълженията на предприятието зависят от това, какви са предприетите търговско-правни сделки, осъществени между предприятието и кредитора. - При положение че допълнителната парична вноска се трансформира като паричен заем, следва да се състави следното счетоводно записване: Дебит сметка Разчети със собственици Аналитична подсметка – съответното лице (съдружник) Кредит сметка Получени заеми Аналитична подсметка – съответното лице - При положение че задължението е уредено, посредством неговото връщане в парични средства, следва да се състави следното счетоводно записване: Дебит сметка Разчети със собственици Аналитична подсметка – съответното лице (съдружник) Кредит сметка Парични средства - При положение че задължението е уредено, посредством неговото опрощаване от кредитора, следва да се състави следното счетоводно записване: Дебит сметка Разчети със собственици Аналитична подсметка – съответното лице (съдружник) Кредит сметка Други приходи Аналитична подсметка – отписани задължения - При положение че кредиторът е прехвърлил своето вземане от предприятието с договор за цесия, следва да се състави следното счетоводно записване: Дебит сметка Разчети със собственици Аналитична подсметка – съответното лице (съдружник) Кредит сметка Получени заеми Аналитична подсметка – новият кредитор.
С уважение:
Христо Досев, д.е.с.
|
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Счетоводно отчитане
20Дек2024
Прилагане на чл. 134 от ТЗ при захранване на фирмена каса с лични средства на собственика
от Мария Страшилова
на 20 Дек 2024
05Дек2024
Счетоводно отразяване на рекапитулация във връзка с промяна в разходи за заплати и осигуровки
от Христо Досев
на 05 Дек 2024
11Ноем2024
Отчитане на депозит от китайска фирма, свързан с внос на стока
от Елена Илиева
на 11 Ноем 2024
04Ноем2024
Счетоводни и данъчни аспекти на учредяване на фондация чрез едностранно дарение
от Христо Досев
на 04 Ноем 2024
22Окт2024
Третиране на лизингов автомобил при тотална щета върху него
от Христо Досев
на 22 Окт 2024
26Март2024
Счетоводно отчитане на върната сума от финансиране на строеж на къща за гости
от Христо Досев
на 26 Март 2024