Фактуриране на такса за франчайз
Отговор, предоставен от
Теодоси Георгиев Експерт
Теодоси Георгиев Експерт
на 16 Авг 2024
Въпрос:
➤ Финансова институция Х, регистрирана в БНБ и предоставяща бързи кредити, сключва договори за франчайз с други дружества - А, Б, С и т.н. Месечно дружествата А, Б, С и пр. ще дължат такса франчайз към Х, която се формира от броя на отпуснатите и събрани кредити. Съгласно Чл. 46. (1) Освободена доставка е: 1. договарянето, отпускането и управлението на кредит срещу насрещна престация (лихва) от лицето, което го отпуска, включително отпускането, договарянето и управлението на кредит при доставка на стоки при условията на договор за лизинг. Тази такса франчайз облагаема ли за дружество Х, при условие че се събира точно за управлението на кредитите отпуснати от дружества А, Б, С? Как е по-правилно да се фактурира такса франчайз или такса управление?
Отговор:
Случаят Ви е казусен, т.к. е свързан с тълкуване на разпоредбата на чл. 46, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, касаеща освободените доставки, свързани с кредити. В портала на НАП „Въпроси и отговори" има 48 писма, разясняващи въпросната разпоредбата, но сред тях няма такива, отнасящи се за франчайзингови услуги във връзка с кредити. Според мен отговорът на въпроса Ви по-скоро е отрицателен, т.к. според Съда на ЕС формулировките в ДДС законодателството, относими към освобождаването на доставки, подлежат на стриктно, т.е. ограничително тълкуване.
Предвид на изложеното препоръчвам да отправите писмено запитване към НАП, към което да приложите договора за франчайзинг.
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!