Документално оформяне и данъчни последици при дарение от фирма към неин служител
Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Елена Илиева
на 23 Юли 2021
Въпрос: ➤ Служител на фирма заболява. Управителите на дружеството желаят да дарят сумата от 5000 лв. за лечение. Как следва да се оформи документално дарението и какво биха били данъчните последици?
Отговор:
Данъчното третиране на помощта за лечение би било най-благоприятно, ако тя може да се предостави под формата на социален разход. Съгласно чл. 205 от ЗКПО социалните разходи, които не са предоставени в натура, представляващи доход на физическо лице, се облагат при условията и по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Съгласно чл. 24, ал. 2, т. 10 от ЗДДФЛ в облагаемия доход от трудови правоотношения не се включват еднократните помощи за лечение, предоставени от работодателя за сметка на социалните разходи - до стойността на лечението, т.е. помощта е необлагаема. Върху сумата не се дължат осигурителни вноски на основание чл. 2, ал. 2 от Наредбата за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски. За целите на ЗКПО разходът е данъчно признат по общия ред на закона като разход за трудови възнаграждения, когато е документално обоснован. Върху него не се дължи данък върху разходите, тъй като социалната придобивка не е предоставена в натура.
За да се третира помощта по този начин е необходимо на първо място тя да отговаря на определението за социален разход съгласно §1, т. 34 от ДР на ЗКПО, с изключение на изискването да е предоставена в натура. Това означава, че помощта следва да е предвидена като социална придобивка във вътрешен документ на предприятието (например правилник за вътрешния трудов ред или под.) и да е достъпна за всички работници и служители и за лицата, наети по договор за управление и контрол, които се нуждаят от скъпоструващо лечение, при ясни условия и критерии. За целите на документалната обоснованост, освен вътрешния документ, в който са описани условията и редът за предоставяне на социалната придобивка, е необходимо да се оформи вътрешен акт на работодателя за предоставяне на помощта на конкретното лице (например заповед), както и да е налице документ от лечебното заведение (обичайно фактура) за стойността на лечението за не по малко от 5000 лв., издаден на името на работника. Ако помощта не може да се предостави под формата на социален разход, тя представлява трудово възнаграждение на лицето, върху което се дължат ДДФЛ и осигурителни вноски. Счетоводните разходи за помощта и осигурителните вноски за сметка на работодателя са данъчно признати по общия ред на ЗКПО, като разходи за трудови възнаграждения.
С уважение:
|
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗДДФЛ
29Ноем2024
Покупко-продажба на земя с проект за изграждане на ФЕЦ
от Елена Илиева
на 29 Ноем 2024
28Ноем2024
Третиране на разходи във връзка с назначени на трудов договор лица от трети страни
от Христо Досев
на 28 Ноем 2024
16Окт2024
Приспадане от годишна данъчна основа на част от хонорар, заплатен за услуги от адвокат
от Елена Илиева
на 16 Окт 2024
13Септ2024
Данъчно-осигурителни задължения при назначаване на чужденци
от проф. д-р Любка Ценова
на 13 Септ 2024
23Юли2024
Деклариране на данък от ФЛ със свободна професия като лекар
от Христо Досев
на 23 Юли 2024
11Юли2024
Облагане на доходи на ФЛ от отдаване на категоризиран имот под наем
от Елена Илиева
на 11 Юли 2024