Държавата ще плаща при предоставяне на данни за укриване на данъци
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
28 Септ 2023
Държавата ще плаща на ФЛ, които подадат информация, която доведе до събиране на неплатени данъци и други задължения към хазната, като стимулът ще възлиза на 10 на сто от допълнително събраните приходи към бюджета.
Това е предвидено в проектозакон за промени в ДОПК, качен за обществено обсъждане.
За да се предостави този стимул, подадената информация следва да включва конкретни факти и обстоятелства, които са били неизвестни за органите по приходите и които доведат до установяване и събиране на допълнителни задължения като данъци, осигуровки и лихви върху тях във връзка с укрити и/или недекларирани облагаеми сделки, доходи, имущества и печалби.
Предвижда се сумата, която данъчните успеят да съберат в резултат на дадената информация, да има долен праг, от който да зависи получаването на стимула, за да се избегнат евентуални опити за разрешаване на междуличностни конфликти. Предвижда се този праг да е в размер на 3000 лв. Т.е. ако в резултат на информацията се съберат поне 3000 лв. задължения, ФЛ, подало информацията, ще получи 10 на сто от събраната сума.
В законопроекта са предвидени условия, на които следва да отговоря както подадената информация (тя да не е събрана от медиите и др. достъпни източници), така и сигнализиращото лице. То не трябва да е получило достъп до тази информация в качеството си на служител на митниците или на държавната администрация.
Информацията за укриване на задължения може да се подава до всяка териториална дирекция или до централното управление на НАП, писмено или по имейл, посочен на сайта на НАП. Тя следва да съдържа най-малко:
- трите имена, адрес, телефон и електронен адрес на подателя, в случай че има такъв;
- имена и други данни за идентифициране на ФЛ или название и други данни за идентифициране на ФЛ, за което се отнася подаваната информация;
- по възможност данни за местоработата на ФЛ или данни за адрес на управление или обект, в който се изпълнява дейността на ЮЛ, за което се отнася подаваната информация;
- конкретни и възможно по-детайлни данни за облагаеми сделки, доходи, печалби и имущества, за които лицето счита, че са укрити и/или недекларирани и за тях не са платени дължими данъци и/или осигуровки;
- дата на подаване на информацията (при писмено подаване);
- банкова сметка на подателя, където да се преведе сумата на възнаграждението;
- подпис (при писмено подаване)
.
Към данните може да се приложат всякакви подкрепящи материали и документи, вкл. посочване на данни за лица, които биха могли да потвърдят данните и/или да дадат допълнителна информация.
Възнаграждението на лицето, подало информацията, се плаща от НАП до 1 месец от постъпване на сумата, събрана по допълнителните задължения по банковата сметка на агенцията. В случай че актът за установяване на вземането бъде обжалван, срокът е 1 месец след влизане в сила на обжалвания акт.
Лицата, подаващи подобна информация към данъчните, ще се ползват със защита по Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения.
Гражданите, трикратно подали информация за укриване на данъци за едно и също лице, за която се установи, че включва неверни данни и обстоятелства, се наказват с глоба в размер от 500 до 1000 лева.
източник: expert.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ДОПК
01Февр2024
Промени в ДОПК във връзка с уведомяване за погасяване на задължения
от PortalSchetovodstvo.bg
01 Февр 2024
21Дек2015
Първи ще се изплащат най-старите задължения към общината
от PortalSchetovodstvo.bg
21 Дек 2015