Данък уикенд - без облекчения за колите
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
на 30 Юли 2017
Облагането с ДДС на личното ползване на фирмените коли няма да се облекчи от 2017 г., каквото обещание дадоха управляващите. Идеята на финансовото министерство за опростено облагане е получа отказ от Брюксел.
Това се е случило още на 30 юни, но не бе официално съобщено. Неодобрението на ЕК е посочено в доклада за изпълнението на консолидираната фискална програма за първите 6 месеца на годината.
"Изготвен бе проект на искане за дерогация за ограничаване до 50 на сто на правото на приспадане на данъчен кредит за начислен данък при наем или лизинг на леки автомобили, както и за начислен данък върху разходите, свързани с тези превозни средства, когато те не се използват изцяло за стопански цели. С писмо от 30.06.2016 г. Европейската комисия посочва, че при незадължителното въвеждане на ограничението на правото на данъчен кредит ще продължи неравностойното третиране на определени бизнес активи и няма да се опрости събирането на ДДС. В тази връзка България е приканена да преразгледа подаденото искане", е записано в доклада.
По този начин ще се наложи в бюджета ежемесечно да се връща ДДС според степента на лично ползване. Това ще доведе до поредно преработване на декларации и софтуери и трудности за фирмите, след като и през 2016 г. те бяха принудени да работят при силно неясни условия, посочиха преди около месец счетоводители пред в. "Сега". Тогава бяха публикувани поредни изменения в данъчното законодателство, част от които са свързани и с данък "уикенд". В тях не е налице обещаваният по-рано облекчен режим, като отново липсваха мотиви за това. Правилата обаче вече са записани в закон, а не само в променяни от НАП указания, посочиха тогава представители на бизнеса.
"Подозирахме, че ще откажат, защото това, което искахме, го няма като практика - избор между двата модела. Те казват - дерогация подобно на тази, която искате, може, но само ако се прилага един от двата модела. Не може да се даде право на избор дали ще избереш частично приспадане на данъчен кредит, или другия модел - да си водиш счетоводство и да преценяваш каква е частта на личното ползване - или едното, или другото", пояснява финансовият министър Владислав Горанов, цитиран от "Капитал".
Той прибавя, че от финансовото министерство са взели решение да не настояват за ново разрешение от ЕС, а да изчакат да видят по какъв начин бизнесът ще отчита този данък.
На практика това значи, че за превозни средства, за които може да се поиска приспадане на ДДС, фирмите ще следва да водят пътни листи, да делят лични и служебни коли и да вземат решение колко да внесат в бюджета като ДДС от стойността на колата при закупуване, пише още "Капитал". Реално счетоводството ще се утежни, защото се отваря и вратичка за сериозен данъчен тормоз на фона на незначителните приходи в бюджета от данъка.
източник: pariteni.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Данък уикенд
13Ян2022
Данък уикенд за мобилен телефон, ползван от председател на кооперация за служебни цели
от Ели Марова
на 13 Ян 2022
21Юни2021
Отчитане на лично ползване на служебен автомобил, за който не е ползван данъчен кредит при закупуване
от Ели Марова
на 21 Юни 2021
14Ноем2017
Социални разходи за бутиьони с минерална вода за ползване от персонал и клиенти при фирма, декларирала, че няма да ползва активи за лични нужди
от Елена Илиева
на 14 Ноем 2017
30Юли2017
60 на сто от фирмите у нас имат активи, които използват и за лични цели
от PortalSchetovodstvo.bg
на 30 Юли 2017
30Юли2017
НАП прави проверка на 5000 фирми, които не са декларирали данък уикенд
от PortalSchetovodstvo.bg
на 30 Юли 2017