Данъчно признаване за командировъчни разходи на едноличен собственик на капитала с личен труд в дружеството му
Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Елена Илиева
на 19 Юни 2020
Въпрос:
Дейността на дружеството е сухопътен превоз на товари в страни членки на ЕС. Едноличният собственик на капитала е самоосигуряващо се лице и полага личен труд, който се изразява в това, че е водач на тежкотоварен автомобил 12 и повече тона, в периодите, в които наетият шофьор на товарен автомобил е в отпуск. Данъчно признати ли са командировъчните пари съгласно приложение № 3 от Наредбата за служебни командировки и специализации в чужбина?
Отговор:
Счетоводните разходи за пътуване и престой на физически лица се признават за данъчни цели по реда и при условията на чл. 33 от ЗКПО. Съгласно ал. 2 от разпоредбата не се признават за данъчни цели счетоводните разходи за пътуване и престой на акционерите или съдружниците, когато те извършват пътуването и престоя в качеството си на акционери или съдружници. Дори и когато разходите са документално обосновани и са свързани с дейността на данъчно задълженото лице, те са данъчно непризнати на това основание, при условие че физическото лице пътува в качеството си на съдружник, акционер или едноличен собственик на капитала.
Съгласно чл. 123 и 124 от Търговския закон всеки съдружник има право да участвува в управлението на дружеството, в разпределението на печалбата, да бъде осведомяван за хода на дружествените дела, да преглежда книжата на дружеството и право на ликвидационен дял. Съдружникът е длъжен да изплати или внесе дяловата вноска, да участвува в управлението на дружеството, да оказва съдействие за осъществяване на неговата дейност, както и да изпълнява решенията на общото събрание. Когато съдружник или едноличен собственик на капитала извършва дейност в собственото си дружество единствено и само на основание разпоредбите на чл. 123 и 124 от ТЗ (позната още като полагане на личен труд) и във връзка с тази си дейност извършва разходи за пътуване и престой, съгласно трайната административна практика на НАП, в тези случаи се приема, че лицето пътува в качеството си на съдружник, съответно едноличен собственик на капитала, разходите попадат в хипотезата на чл. 33, ал. 2 от ЗКПО и са данъчно непризнати.
За да бъдат данъчно признати такива разходи е необходимо между съдружника/ едноличния собственик и дружеството да се сключи някакъв вид облигационно правоотношение във връзка с пътуването, т.е. да е налице трудово или извънтрудово правоотношение.
С уважение: |
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Транспортни услуги
13Дек2022
Отчитане на изминати киломентри при международен превоз на товари
от проф. д-р Любка Ценова
на 13 Дек 2022
07Юни2019
Документиране на разходи по транспорт на стока, неприета от получател в Холандия
от Елена Илиева
на 07 Юни 2019