Бюджетната комисия с одобрение за връщането на старите правила за казаните за ракия
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
13 Ян 2017
Малките казани за варене на ракия ще имат вместимост до 1000 литра, а не както бе до момента - 500 литра, решиха на II-ро четене депутатите от парламентарната Комисия по бюджет и финанси.
В края на 2015 г. парламентът постави ограничение върху работата на малките казани до годишен обем в рамките на 500 литра.
Народните представители приеха на II-ро четене общ законопроект на Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС), с който практически повишиха вместимостта на съдовете в специализираните малки обекти за дестилиране. Така всяко домакинство разполага с правото да произвежда в домашни условия до 30 литра ракия за година от грозде и плодове собствено производство за лично потребление, като плаща само 50 на сто от дължимия за това количество акциз.
Депутатите отмениха и действащите в момента разпоредби, съгласно които малките казани имат възможност да варят ракия единствено между 1 юли и 31 декември, а в останалото време, с оглед да работят, трябва да уведомят писмено Агенция "Митници" в 14- дневен срок преди извършване на дейността. В случай че промените в ЗАДС бъдат приети и на II-ро четене в зала, любителите на домашния алкохол ще имат възможност да варят ракия целогодишно, без отправяне на въпросното уведомление.
Друго важно изменение е, че до 3 месеца ще заработи регистър на всички търговци, производители и вносители на съоръжения за варене на алкохол. Това посочи Диана Йорданова, която заместник-председател на бюджетната комисия. По нейните думи от Министерство на икономиката са имали възражения по отношение краткия срок, но в крайна сметка се очаква през месец март регистърът да започне работа.
„Целта е Агенция "Митници" да може нагледно да проверява откъде е закупена техниката с оглед на това безопасността на хората да бъде гарантирана“, коментира Йорданова.
Въвежда се също и задължение на регистрираните лица да подават данни в Министерство на икономиката за лицата, на които са били продадени или предоставени съоръжения, предназначени за производство на алкохол.
От ГЕРБ имаха идея контролът върху казаните да бъде прехвърли от митниците към общините, които да събират и акцизи. Предложението обаче бе отхвърлено, тъй като общините отказали да се заемат с администриране и събиране на косвения налог с мотива, че приходите от акциз не оправдават административните разходи по неговото събиране.
От Винаро-лозарската камара не дадоха одобрение за промените в ЗАДС. По тяхно мнение за първите 10 месеца на 2016 г., когато се изискваше вместимост на казаните до 500 л., приходите от акцизи от този тип алкохол са били в размер на 476 хил. лв., докато през 2015 г. постъпленията са били по-ниски – 311 хил. лв.
От ГЕРБ обаче поясниха, че вместимостта на казаните няма такова значение към приходите от акциз, каквото имат затегнатият контрол и намаляването на сивия сектор.
източник: investor.bg
източник: investor.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Акцизи
28Септ2017
Над 3 млн. лв просрочени дългове от акцизни складодържатели и търговци с течни горива събра НАП
от PortalSchetovodstvo.bg
28 Септ 2017
19Ян2017
Увеличението в обема на малките казани прието на II-ро четене
от PortalSchetovodstvo.bg
19 Ян 2017
23Ноем2016
80 на сто от капацитета на данъчните складове в България се държи от 2 компании
от PortalSchetovodstvo.bg
23 Ноем 2016
23Ноем2016
Увеличението на акциза на цигарите окончателно прието
от PortalSchetovodstvo.bg
23 Ноем 2016
14Ноем2016
С над 13 на сто се увеличиха акцизите върху цигарите
от PortalSchetovodstvo.bg
14 Ноем 2016