Разпределяне на дивиденти - до колко години назад
Отговор, предоставен от
Елена Илиева
Елена Илиева
на 18 Окт 2016
Въпрос: За колко години назад може да се разпределят дивиденти?
Отговор:
Съгласно разпоредбата на чл. 123 от Търговския закон всеки съдружник в дружество с ограничена отговорност има право да участва в разпределението на печалбата. Докато дружеството съществува съдружниците не могат да искат дяловете си, те имат право само на част от печалбата съразмерно на дяловете, ако друго не е уговорено. Съгласно чл. 137, ал. 1, т. 3 от Търговския закон приемането на годишния отчет и баланса, разпределянето на печалбата и вземането на решение за нейното изплащане е от компетенцията на общото събрание на съдружниците. Решенията се вземат с мнозинство повече от 1/2 от капитала на дружеството, доколкото не е предвидено друго в дружествения договор. Управителят е задължен да свика общото събрание на съдружниците най-малко веднъж годишно.
Разпределението на печалбата на дружеството или на част от нея в полза на съдружниците става чрез вземане на решение за изплащане на дивидент. Не съществуват други законови ограничения, извън горепосочените, при разпределяне на печалбата на дружество с ограничена отговорност като дивидент, включително и относно периода, в който следва да се вземе решението за разпределяне на дивидента. В Закона за счетоводството, действащ до 31.12.2015 г., съществуваше задължение за всички акционерни дружества, командитни дружества с акции, както и за всички дружества с ограничена отговорност заедно с годишния финансов отчет да публикуват и решението на общото събрание на акционерите/съдружниците за начина на разпределяне на печалбата или за покриване на загуба за предходната година. С новия Закон за счетоводството, в сила от 01.01.2016 г., това задължение остана в сила само за капиталовите дружества, които същевременно са и средни или големи предприятия, или предприятия от обществен интерес. Ако общото събрание не е взело решение за разпределяне на печалбата, реализирана през дадена финансова година, веднага след нейното изтичане и след приемане на годишния финансов отчет или вземе решение печалбата да остане неразпределена, не съществуват пречки тази печалба да бъде разпределена като дивидент в последствие. Не съществуват срокове, след изтичането на които се погасява правото на общото събрание да вземе решение за разпределяне на реализирана от дружеството печалба, включително и като дивидент. С други думи няма давност за вземане на решение за разпределяне на дивидент, без значение колко отдавна е реализирана печалбата, която се разпределя. Същото важи и за останалите източници на собствения капитал, от които е допустимо да се разпределя дивидент. С уважение: |
Нормативна рамка:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗКПО
02Дек2024
Облагане на печалба на български клон на индийска фирма
от Христо Досев
на 02 Дек 2024
14Ноем2024
Дължимост на данък и осигуровки върху плащания за застраховки на служители
от проф. д-р Любка Ценова
на 14 Ноем 2024
12Ноем2024
Третиране на разходи за посещение на австралиец във връзка с провеждане на консултации
от Христо Досев
на 12 Ноем 2024
08Ноем2024
Отписване на вземания, за които е изтекъл 5-годишния давностен срок
от Христо Досев
на 08 Ноем 2024
05Ноем2024
Признаване за данъчни цели на амортизационни отчисления на закупен недвижим имот във Франция
от Христо Досев
на 05 Ноем 2024
31Окт2024
Признаване на разходи за командировка на управител на ЕООД, назначен по ДУК
от проф. д-р Любка Ценова
на 31 Окт 2024