През 2017 г. работим за държавата до 16 май
Отговор, предоставен от
PortalSchetovodstvo.bg
PortalSchetovodstvo.bg
09 Ян 2017
През тази година българите ще се трудят за държавата до 16 май. От ИПИ за поредна година правят изчислението на коя дата гражданите ще спрат да работят за правителството и ще започнат да се трудят за себе си. Тази дата е символична и показва кога хазната ще се попълни, в случай че всичко изработено се изземва незабавно. Икономистите я наричат Ден на свобода от правителството.
За един календарен ден през 2017 г. българите ще изработват средно по 261 млн. лв. Същевременно консолидираните приходи в бюджета официално са заложени в рамките на 35.4 млрд. лв. Това значи, че през 2017 г. ще са нужни почти 136 дни, с оглед да се попълни хазната и да се подсигурят публичните разходи.
Налице са 2 интересни нюанса спрямо тези 136 дни, които не следва да се забравят. За 10 дни през тази година европейските данъкоплатци ще отменят нашите, което отразява предвидените над 2.6 млрд. лв. помощи от страна на ЕС. Към дните може да се прибавят 5 дни за отработване, отразяващи заложения дефицит от 1.3 млрд. лв. по консолидираната фискална програма.
Тези детайли имат значение, но все пак се спираме именно на въпросните 136 дни и съответно на датата 16 май, тъй като тя с най-висока точност отчита преразпределението през приходната част на самия бюджет. Най-голям брой дни през 2017 г. ще отделим за попълване на приходите от ДДС – 34 дни. За приходите от акцизи ще са необходими малко повече от 19 дни. За осигуровките ще се нуждаем от пълен месец – 22 дни за социално осигуряване и 9 за здравно. Приходите от подоходните данъци ще успеем да попълним за 12 дни, а по отношение на тези от корпоративни данъци – за близо 8 дни. Други 8 дни ще се трудим за заплащането на държавните и общински такси.
През последните години е налице стабилна тенденция датата да идва все по-късно, което значи, че реално изземваното от данъкоплатците се повишава. След 2009 г. на практика няма каквито и да било добри новини за данъчното облагане в посока намаление на налозите. Напротив, данъчната тежест постепенно се увеличава - както що се отнася до националния бюджет, така и до бюджетите на общинско ниво и в осигурителното дело. Единият от примерите през тази година е ръстът на осигурителната вноска за пенсии, бъркаща в джоба на трудещите се у нас.
Тази сметка разпределя тежестта върху абсолютно всички български граждани (вкл. деца, пенсионери и т.н.), но именно трудещите се понасят в най-значителна степен тежестта на хазната. За работещите лица у нас данъчната тежест е близо 50 на сто, тоест за тях денят на свобода от правителството идва едва в първите дни на месец юли.
източник: economic.bg
източник: economic.bg
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория Плащане на данъци и такси
25Юли2024
До 31 юли се декларират и плащат данъци за II-ро 3-месечие на 2024 г.
от PortalSchetovodstvo.bg
25 Юли 2024
15Юли2024
Отново да се въведе бонус срещу сигнал за укрити данъци планира Министерството на финансите
от PortalSchetovodstvo.bg
15 Юли 2024
13Дек2023
Без автоматично актуализиране на данъчните оценки на имотите
от PortalSchetovodstvo.bg
13 Дек 2023
14Септ2023
Предложение да няма данъци върху минималното възнаграждение
от PortalSchetovodstvo.bg
14 Септ 2023
25Юли2023
Деклариране и плащане на данъците за II-ро 3-месечие до 31 юли
от PortalSchetovodstvo.bg
25 Юли 2023