Особености при попълване на VIES декларация
Отговор, предоставен от
Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
Ели Марова Експерт - ДДС и Данъчно облагане и такси
12 Авг 2016
VIES декларация (Value Added Tax Information Exchange System - информационна система за обмяна на информация по ДДС) е обобщена декларация, използвана за целите на контрола и обмена на информация между държавите членки.
Съгласно чл. 125 ал. 2 от закона регистрирано лице, което е извършило за данъчния период вътреобщностни доставки, доставки като посредник в тристранна операция или доставки на услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка, заедно със справка-декларацията подава и VIES-декларация за тези доставки за съответния данъчен период.
Чл. 117 от ППЗДДС определя съдържанието и условията за подаване на VIES декларацията. Тя се изготвя на база обобщените данните от отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от закона, като в нея не се включват издадените данъчни документи във връзка с получени авансови плащания по вътреобщностни доставки на стоки, както и доставки на стоки и на услуги с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получатели са нерегистрирани за целите на ДДС лица. Полученото авансово плащане (цялостно или частично) от посредник в тристранна операция не се включва във VIES-декларацията. При наличие на няколко доставки в един и същи период към един доставчик данните от тези доставки влизат на един ред във VIES декларацията като обобщени данни.
Важно е да се знае, че не всички доставки, при които облагането се обръща при получателя, намират място във VIES декларацията. Така например доставките на стоки с монтиране и инсталиране с място на изпълнение друга държава членка не се отразяват в тази декларация. Същото се отнася и за доставки по чл.21 ал.4 с място на изпълнение в друга държава членка. Чл.117 ал.8 от ППЗДДС позволява още да не се включва във VIES декларацията доставка на услуга по чл. 21, ал. 2 от закона, когато доставката на тези услуги е освободена в държавата членка, където е мястото на изпълнение на доставката. Важно е да се отбележи, че корекции на грешки във VIES декларацията се извършват по реда на чл. 126, ал. 2 и ал. 3, т. 1 от закона. Не е предвидено да се правят корекции на VIES декларацията по реда чл.126 ал.3 т.2 от закона.
Чл.179 ал.1 от закона определя санкция за лице, което е длъжно, но не подаде справка-декларацията по чл. 125, ал. 1, VIES декларацията по чл. 125, ал. 2, отчетните регистри по чл. 124 или не ги подаде в предвидените срокове, да се наказва с глоба - за физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция - за юридическите лица и еднолични търговци, в размер от 500 до 10 000 лв.
Правилното попълване и подаване на VIES декларацията ще сведе до минимум последващи проверка от органите по приходите, както на данъчно задълженото лице у нас, така и на неговите контрагенти в държавите членки.
|
Формуляр на VIES декларация изтеглете от тук:
|
БЕЗПЛАТНО приложение portalschetovodstvo.bg
Бъдете в крак с всички решения, предложени от специалистите.
Абонирайте се сега в бюлетина на PortalSchetovodstvo.bg и получете специалния PDF " Готови решения за вярно прилагане на данъчните закони"!
Подобни статии от категория ЗДДС
19Септ2024
Предлагат се изменения в редица данъчни закони
от PortalSchetovodstvo.bg
19 Септ 2024
10Юли2024
Информация от НАП за промяна в основната ДДС ставка във Финландия
от PortalSchetovodstvo.bg
10 Юли 2024
03Юли2024
Удължаване на намалената ДДС ставка до края на годината искат туроператорите
от PortalSchetovodstvo.bg
03 Юли 2024